Dźwięk syreny oraz błysk świateł to jednoznaczny sygnał na drodze – w pobliżu znajduje się pojazd uprzywilejowany. W związku z tym, że jego używanie związane jest z ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego, przynależą mu specjalne prawa. Czy pomoc drogowa zalicza się do grona pojazdów uprzywilejowanych? W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
Czy pomoc drogowa jest pojazdem uprzywilejowanym? Zgodnie z literą prawa, pojazd uprzywilejowany to pojazd, który w trakcie poruszania się po drodze wysyła równocześnie niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Obowiązki pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz prawa przynależne pojazdowi uprzywilejowanemu, określa prawo o ruchu drogowym.
Zapisy mówią wyraźnie, iż pojazd taki może nie stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Nakładają one również wytyczne dotyczące sposobu zachowania się pozostałych uczestników na drodze. Są oni zobowiązani do ułatwienia przejazdu uprzywilejowanemu pojazdowi poprzez natychmiastowe usunięcie się z drogi, bądź zatrzymanie się. Czy zatem pomoc drogowa jest pojazdem uprzywilejowanym? Czy serwisom takim jak pomoc drogowa Katowice przysługują szczególne prawa i mogą one łamać obowiązujące przepisy ruchu drogowego?
Kwalifikacja pomocy drogowej jako pojazdu wynika z nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym z lutego 2018 roku. Zapisy stanowią jasno i wyraźnie – pomoc drogowa nie jest pojazdem uprzywilejowanym. Kierowca takiego pojazdu nie może zatem wymuszać pierwszeństwa, czy też naruszać przepisów ruchu drogowego – nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
Specyfika pomocy drogowej jako pojazdu nie kwalifikuje jej co prawda do grona pojazdów uprzywilejowanych, ale nadaje kilka dodatkowych przywilejów, o których warto pamiętać.
Jakie uprawnienia ma pomoc drogowa? Z racji tego, że pełni ona obowiązki w ruchu drogowym, ma pozwolenie na zatrzymanie się na pasie. W celu ułatwienia wykonywania swoich zadań na jezdni, pomoc drogowa musi natomiast stosować się do kilku wytycznych. Są nimi: właściwe oznakowanie pojazdu informujące o jego charakterze, pomarańczowe wnętrze kabiny pojazdu oraz specjalna sygnalizacja. Pojazd powinien emitować sygnały świetlne zwiększające jego widoczność na drodze. Żółte sygnalizatory, wykorzystywane przez serwisy takie jak pomoc drogowa Chorzów, są szczególnie przydatne podczas oczekiwania na lawetę w miejscach odznaczających się zwiększonym natężeniem ruchu.
Gdzie szukać specjalistów od pomocy drogowej? Codziennie, na wielu polskich drogach, dochodzi do mnóstwa nieprzewidzianych i problematycznych zdarzeń. Jeśli już zdarzyła Ci się awaria, kolizja lub wypadek na drodze, wezwanie pomocy drogowej może okazać się niezbędne. Gdzie szukać specjalistów od pomocy drogowej, jeśli awaria przytrafiła się nam pierwszy raz lub gdy znajdujemy się w zupełnie obcym mieście?
Doskonałym narzędziem umożliwiającym nam znalezienie fachowców, jest nieustannie towarzyszący nam smartfon z dostępem do internetu. Wystarczy, że wpiszemy pożądaną przez nas frazę do wyszukiwarki Google – na przykład laweta autostrada A4. Otrzymamy wówczas listę wyników pasujących do podanego przez nas wyrażenia – spis firm z okolicy, które świadczą usługi pomocy drogowej.
Inną metodą jest skorzystanie z portali skupiających w jednym miejscu dane kontaktowe od okolicznych fachowców. Jednym z takich platform jest e-laweta.com.pl. Znajdziesz na niej profile ekspertów działających na obszarze Górnego Śląska. Warto zaznaczyć, że specjaliści ci są w 100% do dyspozycji kierowców – działają 24h na dobę na terenie całego województwa śląskiego oraz na autostradach. Dodatkowo, ich kolejnym mocnym atutem jest współpraca z ubezpieczalniami, co przekłada się z kolei na niższe ceny dla klientów i kompleksowość obsługi.