Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?

pomoc drogowa pojazd uprzywilejowany
Czy pomoc drogowa jest pojazdem uprzywilejowanym?
12 grudnia, 2019
Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne
Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne?
8 stycznia, 2020
Pokaż wszystkie

Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Rzeźba bieżnika ma znaczący wpływ na osiągi samochodu oraz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Poszukując opon do swojego samochodu na pewno spotkałeś się z jego różnymi rodzajami. W niniejszym artykule przyjrzymy się ogumieniu o niesymetrycznej budowie bieżnika. Co trzeba wiedzieć o oponach asymetrycznych?

1. Czym są opony asymetryczne
2. Bieżnik asymetryczny – czyli jaki?
3. Kiedy sprawdzą się opony asymetryczne?

 Czym są opony asymetryczne

Czym są opony asymetryczne? Opony asymetryczne to ogumienie łączące w sobie dwa różne rodzaje bieżnika, w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności w różnych warunkach atmosferycznych. Specyficzny układ rowków i bloków sprawia, że opony asymetryczne wzmacniają osiągi oraz właściwości jezdne pojazdu zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.

Praca opon asymetrycznych opiera się o zasadę jak najbardziej efektywnego wykorzystania rozkładu sił powstałych wskutek ruchu samochodu – w trakcie pokonywania zakrętów, przyspieszania na drodze, czy hamowania.

Warto dodać, że asymetryczna konstrukcja opon, wymusza na nas ich zamontowanie w określony sposób. W tym celu producent umieszcza na oponach specjalnie oznaczenia – napisy „inside” (wewnątrz) i „outside” (na zewnątrz). Jeśli nie wiesz, jak właściwie założyć opony asymetryczne w swoim samochodzie, skorzystaj z usług fachowców – na przykład stacji wulkanizacja Piekary Śląskie.

 Bieżnik asymetryczny – czyli jaki?

Bieżnik asymetryczny – czyli jaki? Cechą specyficzną opon asymetrycznych jest występująca asymetria w strukturze bieżnika, który podzielony jest na dwie, zupełne różne części. Tak zaprojektowana opona staje się o wiele bardziej uniwersalna – doskonale ewakuuje wodę, a jednocześnie zapewnia właściwą przyczepność samochodu do suchej nawierzchni.

Jak rozpoznać bieżnik asymetryczny? Wewnętrzna połowa rzeźby bieżnika odpowiedzialna jest za zapewnienie pojazdowi przyczepności na mokrej jezdni. Struktura tej części opiera się na rozbudowanym systemie rowków, których zadaniem jest efektywne odprowadzanie wody, a tym samym zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

Z kolei część zewnętrzna (od strony felgi) bieżnika asymetrycznego została zaprojektowana w celu zwiększenia stabilności pojazdu na suchej nawierzchni – szczególnie podczas pokonywania zakrętów. Budowa tej części składa się z dużych, sztywnych klocków.

Nie jesteś pewien, czy w Twoim pojeździe zostały zamontowane opony asymetryczne? Rodzaj bieżnika sprawdzisz w fachowym warsztacie – na przykład w serwisie wulkanizacja Mysłowice. Jeśli natomiast podejrzewasz, że Twoje opony są zamontowane nieprawidłowo, koniecznie udaj się do wulkanizatora – na przykład zakładu wulkanizacja Bytom, gdzie ogumieniem Twojego samochodu zajmą się wykwalifikowani specjaliści.

Kiedy sprawdzą się opony asymetryczne?

Kiedy sprawdzą się opony asymetryczne? Bieżnik asymetryczny, dzięki świetnym właściwościom trakcyjnym podczas zakrętów, zwiększeniu przyczepności w trakcie hamowania i przyspieszania oraz ewakuację wody, to idealne rozwiązanie dla opon letnich i całorocznych. Uniwersalność bieżnika asymetrycznego zdaje doskonale egzamin podczas zmiennych warunków. Kiedy jeszcze sprawdzą się opony asymetryczne? Opony asymetryczne to dobra opcja dla kierowców pokonujących długie trasy. Eksploatacja bieżnika asymetrycznego odbywa się bowiem w sposób równomierny i stosunkowo wolny.

Montaż opon asymetrycznych to jednak praca wymagająca odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Samodzielna próba założenia opon może skończyć się uszkodzeniem opony i felgi oraz poważnymi obrażeniami. Nie ryzykuj montażu opon na własną rękę i skorzystaj z usług specjalistów – na przykład stacji wulkanizacja Czeladź.

Na miejscu wykwalifikowani fachowcy dokonają bezinwazyjnego demontażu, a następnie ponownego, właściwego montażu opon asymetrycznych. Usługę tego rodzaju świadczy również ciesząca się dużą popularnością wulkanizacja Siemianowice Śląskie.

Pamiętaj, że niewłaściwie założone opony asymetryczne nie będą spełniać zamierzonych przez producenta funkcji. Wysoce prawdopodobnym jest również to, że ich żywotność ulegnie skróceniu. Dlatego właśnie tak istotne jest zadbanie o prawidłowe ułożenie opon asymetrycznych. Szukasz sprawdzonego serwisu ogumienia na Górnym Śląsku?

Profesjonalny warsztat wulkanizacyjny na terenie województwa śląskiego znajdziesz nie tylko w Bytomiu, czy Siemianowicach Śląskich ale także w wielu innych miastach – czego doskonałym przykładem jest wulkanizacja Chorzów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl