Oznaczenia opon - wszystko co musisz wiedzieć
Oznaczenia opon – wszystko co musisz wiedzieć
5 listopada, 2022
Pokaż wszystkie

Paliwo E10 – zalety i wady

Paliwo E10 – zalety i wady

Z początkiem 2024 roku na stacjach paliw w całej Polsce pojawiło się nowe paliwo. Jest oznaczone symbolem E10. Co się za tym kryje? Z czego wynikają zmiany? Kto szczególnie powinien się tym zainteresować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest paliwo E10?

E10 to oznaczenie benzyny silnikowej 95-oktanowej, zawierającej do 10 procent biokomponentów. Docelowo na wszystkich stacjach w Polsce ma ona zastąpić benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Czym się różnią? Otóż benzyna silnikowa E5 objętościowo może zawierać maksymalnie do 5 procent bioetanolu. Z kolei benzyna E10 – do 10 procent.

Z czego wynikają zmiany, dotyczące paliwa E10 i dla kogo to ważne?

Opisywane tu zmiany mają ograniczyć negatywne oddziaływanie transportu na środowisko naturalne oraz na zdrowie ludzi, zmniejszając ślad węglowy. Wprowadzając paliwo E10, Polska dołącza do wielu innych krajów na całym świecie, w których tego rodzaju benzyna jest już używana. Jest tak zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii.

Jak sprawdzić, czy do danego pojazdu można zatankować benzynę E10? Można to zrobić na kilka sposobów. Wystarczy skorzystać na przykład z wyszukiwarki, którą uruchomiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Należy w niej wpisać markę i model samochodu oraz jego rocznik, a także zaznaczyć, że chodzi o pojazd, który korzysta z benzyny, a nie z oleju napędowego. Kompatybilność z benzyną E10 można również zweryfikować, zaglądając do wnętrza klapy wlewu paliwa, czytając instrukcję obsługi pojazdu albo pytając o ten fakt lokalnego dealera samochodowego bądź producenta auta. Co zrobić, kiedy żadna z powyższych możliwości nie wchodzi w grę? Wówczas, nie mając pewności, czy do danego pojazdu można zatankować benzynę E10, najlepiej jest użyć paliwa E5. Nadal jest ono dostępne na stacjach benzynowych (jako 98-oktanowa oraz 100-oktanowa benzyna).

Paliwo E10 – zalety

Paliwo E10 sprzyja poprawie jakości powietrza oraz ograniczeniu zależności od paliw kopalnych. Co za tym idzie: zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, a także innych schorzeń, które mogą wynikać z zanieczyszczeń. Wszystko dzięki znaczącemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Mało tego! Wprowadzenie tych zmian stawia Polskę w gronie kilkunastu krajów w Unii Europejskiej oraz wielu więcej na całym świecie, w których promuje się tzw. zieloną energetykę i ten rodzaj benzyny jest dostępny. Wśród zalet E10 należy również wymienić cenę. Ten typ benzyny jest bez wątpienia znacznie bardziej ekonomiczny, niż inne rodzaje paliwa. Niższa cena wynika tu z niższych kosztów produkcji.

Paliwo E10 – wady

Stosowanie benzyny oznaczonej symbolem E10 ma jednak pewne wady. Jest ona nieco mniej wydajna, co widać szczególnie w przypadku starszych samochodów (wpływa na osiągi silnika). Do tego dochodzi jeszcze jedna ważna kwestia. Otóż nie każdy samochód jest kompatybilny z E10. W praktyce: wcześniej warto się upewnić, że do danego pojazdy można ten rodzaj paliwa rzeczywiście zatankować. To istotne szczególnie, jeśli mówimy tu o starszych autach, bo bioetanol może się przyczynić do korozji części silnika.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl