Z początkiem 2024 roku na stacjach paliw w całej Polsce pojawiło się nowe paliwo. Jest oznaczone symbolem E10. Co się za tym kryje? Z czego wynikają zmiany? Kto szczególnie powinien się tym zainteresować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
E10 to oznaczenie benzyny silnikowej 95-oktanowej, zawierającej do 10 procent biokomponentów. Docelowo na wszystkich stacjach w Polsce ma ona zastąpić benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Czym się różnią? Otóż benzyna silnikowa E5 objętościowo może zawierać maksymalnie do 5 procent bioetanolu. Z kolei benzyna E10 – do 10 procent.
Opisywane tu zmiany mają ograniczyć negatywne oddziaływanie transportu na środowisko naturalne oraz na zdrowie ludzi, zmniejszając ślad węglowy. Wprowadzając paliwo E10, Polska dołącza do wielu innych krajów na całym świecie, w których tego rodzaju benzyna jest już używana. Jest tak zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii.
Jak sprawdzić, czy do danego pojazdu można zatankować benzynę E10? Można to zrobić na kilka sposobów. Wystarczy skorzystać na przykład z wyszukiwarki, którą uruchomiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Należy w niej wpisać markę i model samochodu oraz jego rocznik, a także zaznaczyć, że chodzi o pojazd, który korzysta z benzyny, a nie z oleju napędowego. Kompatybilność z benzyną E10 można również zweryfikować, zaglądając do wnętrza klapy wlewu paliwa, czytając instrukcję obsługi pojazdu albo pytając o ten fakt lokalnego dealera samochodowego bądź producenta auta. Co zrobić, kiedy żadna z powyższych możliwości nie wchodzi w grę? Wówczas, nie mając pewności, czy do danego pojazdu można zatankować benzynę E10, najlepiej jest użyć paliwa E5. Nadal jest ono dostępne na stacjach benzynowych (jako 98-oktanowa oraz 100-oktanowa benzyna).
Paliwo E10 sprzyja poprawie jakości powietrza oraz ograniczeniu zależności od paliw kopalnych. Co za tym idzie: zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, a także innych schorzeń, które mogą wynikać z zanieczyszczeń. Wszystko dzięki znaczącemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Mało tego! Wprowadzenie tych zmian stawia Polskę w gronie kilkunastu krajów w Unii Europejskiej oraz wielu więcej na całym świecie, w których promuje się tzw. zieloną energetykę i ten rodzaj benzyny jest dostępny. Wśród zalet E10 należy również wymienić cenę. Ten typ benzyny jest bez wątpienia znacznie bardziej ekonomiczny, niż inne rodzaje paliwa. Niższa cena wynika tu z niższych kosztów produkcji.
Stosowanie benzyny oznaczonej symbolem E10 ma jednak pewne wady. Jest ona nieco mniej wydajna, co widać szczególnie w przypadku starszych samochodów (wpływa na osiągi silnika). Do tego dochodzi jeszcze jedna ważna kwestia. Otóż nie każdy samochód jest kompatybilny z E10. W praktyce: wcześniej warto się upewnić, że do danego pojazdy można ten rodzaj paliwa rzeczywiście zatankować. To istotne szczególnie, jeśli mówimy tu o starszych autach, bo bioetanol może się przyczynić do korozji części silnika.