Jak przygotować samochód do podróży
Jak przygotować samochód do podróży?
17 maja, 2017
Zestaw naprawczy czy koło zapasowe
Zestaw naprawczy czy koło zapasowe?
21 czerwca, 2017
Pokaż wszystkie

Ogień w samochodzie. Co robić?

Ogień w samochodzie - co robić? - pomoc drogowa katowice

Ogień w samochodzie dla większości zmotoryzowanych użytkowników to dość abstrakcyjna sytuacja. Dlatego też bardzo często, gdy jesteśmy świadkami, albo co gorsza to nas dotyczy takowe zdarzenie, nie wiemy jak się zachować.

1. Ogień w samochodzie – najczęstsze przyczyny
2. Pożar podczas jazdy
3. Przegląd instalacji elektrycznej w samochodzie jest ważny

Ogień w samochodzie – najczęstsze przyczyny

Ogień może rozprzestrzenić się w samochodzie dosłownie w mgnieniu oka. Wszystkie sztuczne tworzywa, tapicerka – jakakolwiek by nie była – potrafi doszczętnie spłonąć w kilka minut. Co może doprowadzić do takiego stanu rzeczy? Okazuje się, że może być wiele przyczyn pożaru w samochodzie. Czytaj artykuł pomocy drogowej z Katowic.

Jedną z bardziej popularnych i jednocześnie tych, których uniknąć jest najprościej są po prostu papierosy. Bardzo często zdarza się, że zostawiamy niedopałki, bądź też popiół z papierosa spadnie nam na tapicerkę. Wówczas mamy chwilę czasu na to, by odpowiednio zareagować. Większość palaczy – mimo tego, że zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie mogą spowodować takie sytuacje, wciąż nie ukrywa tego, że zdarza im się palić w samochodzie. Sami przyznają przy tym, że wiedzą, jakie stanowi to zagrożenie, deklarując, że mają świadomość konsekwencji, jakie się z tym wiążą.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Wydawać by się jednak mogło, że świadomość w tej sytuacji nie wystarcza. Ludzie często nie wiedzą jak zachować się w sytuacji, gdy niespodziewanie w samochodzie rozprzestrzeni się ogień. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji należy uruchomić gaśnicę i liczyć na to, że nie jest za późno. Jeżeli jednak ogień rozprzestrzenił się już za bardzo, to możemy liczyć tylko na pomoc straży pożarnej i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pożar podczas jazdy

Pożar wybuchający w trakcie jazdy, to niezwykle stresująca sytuacja. Jak się zachować, gdy musimy zadbać nie tylko o siebie, pasażerów, ale także innych użytkowników drogi? Przede wszystkim należy zachować zimną krew. Taka rada może wydawać się banalna, ale niestety schematyczne działania nie będą w takim momencie odpowiednie. Wiele osób zauważając rozprzestrzeniający się ogień z komory silnika reaguje panicznie. Jeżeli akurat prowadzimy samochód, to nie powinniśmy gwałtowanie hamować. Manewr musi zostać wykonany sprawnie, ale rozważnie. Po zatrzymaniu auta nie można porywczo otworzyć maski! Należy to zrobić stopniowo a gaszenie rozpocząć w momencie, gdy będziemy mieli maskę delikatnie uchyloną. Zbyt duży dopływ tlenu niepotrzebnie spotęguje ogień.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Na uwagę zasługuje również fakt, o którym wiele osób w pierwszym momencie w ogóle nie pomyśli. Maska będzie bardzo nagrzana, więc należy uważać na dłonie! Panika, to nasz najgorszy doradca. Tym bardziej, że wiele osób utożsamia pożar z wielkimi hoolywodzkimi produkcjami, w których wybuchy i eksplozje, to nieodzowne następstwa każdej tego typu sytuacji. W rzeczywistości takie okoliczności mają miejsce bardzo rzadko.

Przegląd instalacji elektrycznej w samochodzie jest ważny

Co może uchronić nas od tego typu zdarzeń? Unikać palenia w samochodzie – to oczywiste. Jest jednak jeszcze jeden istotny punkt, którego należy się pilnować, mianowicie przegląd instalacji elektrycznej. Możemy przyjąć, że oprócz standardowego przeglądu przy innych naprawach, powinniśmy się trzymać schematu przeglądania instalacji elektrycznej co 5000 km. Nie każdy serwis, czy warsztat ma swojej ofercie takie usługi, dlatego warto najpierw poświęcić trochę czasu na poszukiwanie właściwej firmy. Jak więc widać zabezpieczenie się przed uniknięciem pożaru w samochodzie nie jest specjalnie kosztowne, czy skomplikowane. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i zastosować się do powyższych rad.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl