Wyważanie kół, czyli jak je odpowiednio zamontować?

Czy warto kupić opony bieżnikowane
Czy warto kupić opony bieżnikowane?
25 listopada, 2018
Jak przechowywać opony po sezonie
Jak przechowywać opony po sezonie?
24 grudnia, 2018
Pokaż wszystkie

Wyważanie kół, czyli jak je odpowiednio zamontować?

Wyważanie kół czyli jak je odpowiednio zamontować

Na wygodę i bezpieczeństwo jazdy samochodem składa się wiele czynników. To przede wszystkim stan ogumienia kół jak i sposób ich zamontowania. W tym miejscu nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek uchybienie, które mogłoby skutkować negatywnymi konsekwencjami na drodze. Wszystko co musisz wiedzieć o wyważaniu kół i ich wpływie na użytkowanie pojazdu znajdziesz w poniższym artykule.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

1. Czym jest wyważanie kół?
2. Po czym rozpoznać niewyważone koła?
3. Jakie są przyczyny niewłaściwego wyważenia kół?
4. Skutki jazdy z niewyważonymi kołami
5. Gdzie można wyważyć koła w Katowicach?

Czym jest wyważanie kół?

Zacznijmy od tego czym jest wyważanie kół. To zabieg, który polega na równomiernym rozmieszczeniu masy felgi i opony tak by masa koła na oś pojazdu została rozłożona wokół środka obrotu. Niezmiernie ważna w całym procesie jest precyzja, ponieważ drobna nawet dysproporcja może mieć ogromny wpływ na zachowanie się samochodu w czasie jazdy przy dużych prędkościach.

Nieprawidłowo wyważone koła przekładają się bezpośrednio na komfort prowadzenia samochodu, negatywnie oddziałują na eksploatację pojazdu i co najważniejsze, mogą stwarzać zagrożenie na drodze. Na co dzień działamy jako specjaliści od wulkanizacji i pomocy drogowej w Katowicach, a dziś wyjaśniamy dlaczego wyważanie kół jest tak istotne.

Po czym rozpoznać niewyważone koła?

Efekt niewyważenia kół jest zarówno widoczny, słyszalny jak i odczuwalny podczas jazdy. Prowadząc taki pojazd kierowca może słyszeć dobiegające od czasu do czasu szumy, które są skutkiem różnic w nacisku kół na podłoże. Jednym z widocznych efektów niewyważonych kół jest nierównomierne zużywanie się bieżnika. Niewyważone koła dają się we znaki przy osiąganiu przez pojazd większych prędkości tj. 100 km/h i więcej.

Jeżeli niewyważone są koła na przedniej osi pojazdu, wtedy pojawiają się charakterystyczne drgania kierownicy. Z kolei gdy niewyważona jest tylna oś, w samochodzie odczuwalne są wibracje karoserii. Tylna część auta może być też zarzucana w momencie gdy pojazd z dużą prędkością wchodzi w ostry zakręt.

Jakie są przyczyny niewłaściwego wyważenia kół?

Nieprawidłowo wyważone koła mogą mieć dwa źródła. Pierwsze związane jest z uszkodzeniem opony lub felgi. Taki defekt może pojawić w fabryce przy produkcji, ale także być spowodowany wykrzywieniem felgi w czasie eksploatowania lub nierównomiernym starciem bieżnika. Drugie źródło pochodzi od wad w układzie jezdnym, na które składa się zużycie amortyzatorów, nierówne wyważenie tarcz hamulcowych czy bębnów oraz nieodpowiednie umocowanie kół

Skutki jazdy z niewyważonymi kołami

Następstwami źle wyważonych kół są wcześniej już wspomniane drgania karoserii i kierownicy pojazdu, szczególnie odczuwane przy dużych prędkościach. Ponadto samochodem z niewyważonymi kolami gorzej się steruje. Sprawia on wrażenie topornego pojazdu, który z opóźnieniem reaguje na ruchy kierownicą. Wtedy jazda autem jest niebezpieczna również z tego względu, że niewyważone opony mają skłonność do ściągania pojazdu na boki, a gorsza sterowność tylko utrudnia ewentualne zapanowanie nad samochodem.

Niewyważone koła mogą stwarzać zagrożenie na drodze zwłaszcza w złych warunkach pogodowych, ponieważ mają one wówczas mniejszą przyczepność. Jest jeszcze czynnik ekonomiczny. Źle wyważone koła powodują szybsze zużywanie się opon, przez co ich wymiana musi nastąpić zdecydowanie wcześniej.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

Gdzie można wyważyć koła w Katowicach?

Jeżeli czujesz, że Twoje koła są nieprawidłowo wyważone, a przed Tobą jeszcze kawałek drogi, nie ryzykuj. Zadzwoń do nas i podaj swoją lokalizację. Przyjedziemy w możliwie najszybszym czasie i wyważymy koła samochodu na miejscu. Wszystko dzięki mobilnej wulkanizacji, którą oferuje nasza firma. Działamy sprawnie, szybko i z dojazdem do klienta, co w trudnych sytuacjach na drodze jest niezwykle praktyczne. Prowadzimy także wulkanizację stacjonarną w Katowicach, dlatego w każdej chwili można umówić się na wizytę w naszym warsztacie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl