Wypadki drogowe to zdarzenia, których nigdy, pomimo bezpiecznej i ostrożnej jazdy, nie będziemy w stanie zupełnie wyeliminować. I choć wedle statystyk liczba wypadków drogowych sukcesywnie maleje, to niestety zawsze musimy mieć na uwadze możliwość uczestnictwa w takim zdarzeniu.
1. Zabezpieczenie miejsca wypadku?
2. Jak postępować?
3. Zadzwoń po pomoc
4. Szczególnie pamiętaj o…
Skutkiem wypadku jest śmierć jednego z uczestników ruchu drogowego lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. Z racji tego, że spowodowanie wypadku uważane jest za przestępstwo, nie możemy sami zadzwonić, np. po lawetę z Katowic. Pojazdy w celu dokładniejszej oceny zdarzenia musza pozostać na swoich miejscach i ich przemieszczanie jest kategorycznie zabronione.
Jak się okazuje przyczyny wypadków drogowych są przeróżne. Jedni zrzucają winę na zły stan dróg krajowych, inni źródła wypadków dopatrują się w kiepskim stanie technicznym pojazdów, czy też w coraz większej liczbie samochodów i zbyt małej, w stosunku do tego sieci dróg.
Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak naprawdę głównymi winowajcami są ludzie. Brawura i lekkomyślność, alkohol, pośpiech czy też po prostu przecenianie swoich umiejętności i możliwości czynią z człowieka najsłabsze ogniwo ruchu drogowego.
Jak postępować kiedy dojdzie do wypadku i w jaki sposób zabezpieczyć jego miejsce? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że jeżeli którykolwiek z pasażerów został ranny, nie możemy przestawiać pojazdów. Naszym obowiązkiem jest natomiast zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
Za pomocą trójkąta ostrzegawczego, zgodnie z Kodeksem Drogowym, należy oznaczyć pojazdy oraz włączyć światła awaryjne. Trójkąt warto ustawić w większych odległościach – będzie to zdecydowanie bardziej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Następnie sprawdzamy, czy samochody nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Wyłączamy akumulatory i kontrolujemy, czy nie nastąpił wyciek paliwa. Kolejny krok to wezwanie Policji i Pogotowia Ratunkowego.
Wystarczy zadzwonić pod numer 112, a następnie koniecznie podać: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu, miejsce zdarzenia oraz liczbę rannych i ich obrażenia. Warto też wspomnieć o trasie dojazdu. Powiadomienie policji jest obowiązkowe. W dalszej kolejności udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym. Po szybkiej ocenie sytuacji, w pierwszej kolejności zajmujemy się najciężej rannymi.
Niezwykle ważne jest to, by nie oddalać się od miejsca zdarzenia do przyjazdu policji oraz zabezpieczyć ślady wypadku przed zniszczeniem. Także zeznania uczestników wypadku i świadków są bardzo istotne, szczególnie w przypadku poważnych zdarzeń drogowych, dlatego warto spisać ich dane, które posłużą do materiału dowodowego.
Po przyjeździe służb należy stosować się do ich poleceń i nie utrudniać im działań. To oni zdecydują kiedy wezwać lawetę i odholować uszkodzone pojazdy.