Pomoc Drogowa Oświęcim
Pomoc Drogowa Oświęcim
29 listopada, 2016
Odszkodowanie z OC sprawcy
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego
13 grudnia, 2016
Pokaż wszystkie

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku?

Pomoc Drogowa Katowice

Wypadki drogowe to zdarzenia, których nigdy, pomimo bezpiecznej i ostrożnej jazdy, nie będziemy w stanie zupełnie wyeliminować. I choć wedle statystyk liczba wypadków drogowych sukcesywnie maleje, to niestety zawsze musimy mieć na uwadze możliwość uczestnictwa w takim zdarzeniu. 

1. Zabezpieczenie miejsca wypadku?
2. Jak postępować?
3. Zadzwoń po pomoc
4. Szczególnie pamiętaj o…

Zabezpieczenie miejsca wypadku

Skutkiem wypadku jest śmierć jednego z uczestników ruchu drogowego lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. Z racji tego, że spowodowanie wypadku uważane jest za przestępstwo, nie możemy sami zadzwonić, np. po lawetę z Katowic. Pojazdy w celu dokładniejszej oceny zdarzenia musza pozostać na swoich miejscach i ich przemieszczanie jest kategorycznie zabronione.

Jak się okazuje przyczyny wypadków drogowych są przeróżne. Jedni zrzucają winę na zły stan dróg krajowych, inni źródła wypadków dopatrują się w kiepskim stanie technicznym pojazdów, czy też w coraz większej liczbie samochodów i zbyt małej, w stosunku do tego sieci dróg.

Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że tak naprawdę głównymi winowajcami są ludzie. Brawura i lekkomyślność, alkohol, pośpiech czy też po prostu przecenianie swoich umiejętności i możliwości czynią z człowieka najsłabsze ogniwo ruchu drogowego.

Jak postępować?

Jak postępować kiedy dojdzie do wypadku i w jaki sposób zabezpieczyć jego miejsce? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że jeżeli którykolwiek z pasażerów został ranny, nie możemy przestawiać pojazdów. Naszym obowiązkiem jest natomiast zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

Za pomocą trójkąta ostrzegawczego, zgodnie z Kodeksem Drogowym, należy oznaczyć pojazdy oraz włączyć światła awaryjne. Trójkąt warto ustawić w większych odległościach – będzie to zdecydowanie bardziej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Następnie sprawdzamy, czy samochody nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Wyłączamy akumulatory i kontrolujemy, czy nie nastąpił wyciek paliwa. Kolejny krok to wezwanie Policji i Pogotowia Ratunkowego.

Zadzwoń po pomoc

Wystarczy zadzwonić pod numer 112, a następnie koniecznie podać: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu, miejsce zdarzenia oraz liczbę rannych i ich obrażenia. Warto też wspomnieć o trasie dojazdu. Powiadomienie policji jest obowiązkowe. W dalszej kolejności udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym. Po szybkiej ocenie sytuacji, w pierwszej kolejności zajmujemy się najciężej rannymi.

Szczególnie pamiętaj o…

Niezwykle ważne jest to, by nie oddalać się od miejsca zdarzenia do przyjazdu policji oraz zabezpieczyć ślady wypadku przed zniszczeniem. Także zeznania uczestników wypadku i świadków są bardzo istotne, szczególnie w przypadku poważnych zdarzeń drogowych, dlatego warto spisać ich dane, które posłużą do materiału dowodowego.
Po przyjeździe służb należy stosować się do ich poleceń i nie utrudniać im działań. To oni zdecydują kiedy wezwać lawetę i odholować uszkodzone pojazdy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl