Opony sezonowe, tzw. całoroczne, to rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i oszczędność czasu, czy jednak aby na pewno jest to opcja dla każdego użytkownika drogi? Czy są również minusy zastosowania opon całorocznych względem opon sezonowych? Jak wybrać optymalne rozwiązanie i czym się konkretnie kierować?
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL.570 823 583
1. Opony całoroczne – plusy i minusy
2. Opony zimowe – dla kogo opony sezonowe?
3. Opony letnie – co powinniśmy o nich wiedzieć?
Opony całoroczne, noszące również nazwę wielosezonowych, to sensowna opcja dla osób, które nie lubią sobie zawracać głowy coroczną wizytą u wulkanizatora. Użytkowanie opon wielosezonowych pozwoli nam również zaoszczędzić miejsce w garażu, czy piwnicy. Nie będziemy bowiem musieli posiadać dodatkowych czterech opon do użytku sezonowego, czy też felg przeznaczonych dla konkretnego kompletu opon. Wiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że zimą korzystniej jest jeździć na węższych oponach i mniejszych felgach. Ma to wpływ na spalanie, ale także odczuwalny komfort i właściwości jezdne. Pomoc Drogowa Katowice podpowiada.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL.570 823 583
Jakie są minusy takiego rozwiązania? Cena opony wielosezonowej jest kilkadziesiąt procent droższa od opon przeznaczonych stricte na lato lub zimę. Kalkulując jednak potencjalne dodatkowe komplety felg powinniśmy tak czy siak wyjść na plus. Co zatem powinno być naszym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego rodzaju opon? Znajomość właściwości jezdnych danej opony.
Opony zimowe mają zdecydowanie lepsze właściwości jezdne, w prawdzie charakteryzują się tym, że nie są specjalnie ekonomiczne, jednak można przypuszczać, że większa część użytkowników dróg będzie kierować się bezpieczeństwem jakie zapewniają nam dane opony.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL.570 823 583
Opony zimowe doskonale sprawdzą się przy bardzo niskich temperaturach, błocie i przy odpowiednich umiejętnościach kierowcy i zachowaniu stosownej ostrożności również przy gołoledzi, która jest największą zmorą użytkowników dróg. Wydawać by się zatem mogło, że sensowniejszym wyjściem z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze będzie jednak wybór opony zimowej, niżeli całorocznej.
Opony letnie – tutaj plusów użytkowania opon sezonowych będzie nieco mniej, niż w kontekście opon zimowych. Opony letnie względem opon całorocznych będą jedynie nieco cichsze, przez co będą w stanie zapewnić lepszy komfort jazdy. Różnica w spalaniu nie powinna być tak naprawdę w ogóle odczuwalna.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL.570 823 583
Pamiętajmy jednak o jeszcze jednym aspekcie – decydując się na opony wielosezonowe będziemy zmuszeni do ich częstszego zakupu, ponieważ będziemy je użytkować 12 miesięcy w roku. Z oponami sezonowymi jest inaczej – zmienia się je w zależności od potrzeb, jakimi są uwarunkowania atmosferyczne.