Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne?

Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?
Opony asymetryczne – co trzeba o nich wiedzieć?
29 grudnia, 2019
Opony symetryczne – kilka ciekawostek laweta
Opony symetryczne – kilka ciekawostek
29 stycznia, 2020
Pokaż wszystkie

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne?

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach Twojego samochodu jest elementarną i kluczową kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę. Wartość ciśnienia ogumienia wpływa na bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz tempo eksploatacji opon. Jakie powinno być właściwe ciśnienie w oponach? Jakie są inne korzyści regularnego sprawdzania ciśnienia? Wreszcie, gdzie sprawdzać kondycję opon? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 Odpowiednie ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest kwestią bardzo często bagatelizowaną. Jak pokazują badania przeprowadzone przez renomowanego producenta ogumienia, ponad połowa kierowców jeździ na oponach z niewłaściwym ciśnieniem. To ogromny błąd, stwarzający poważne ryzyko na drodze.

Liczby pochodzące ze statystyk prowadzą do mocno niepokojącego wniosku – większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z istoty znaczenia ogumienia lub zupełnie ignoruje ten element eksploatacyjny. O tym, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach świadczy fakt, na jak wiele obszarów jazdy ono wpływa.

Jakie są korzyści regularnego sprawdzania ciśnienia?

Jakie są korzyści regularnego sprawdzania ciśnienia? Kontrola, a co za tym idzie utrzymywanie właściwego ciśnienia powietrza w oponach, mają swoje odbicie w bezpieczeństwie i ekonomii jazdy.

Zbyt wysokie lub niskie parametry ciśnienia generują awarie i mogą być przyczyną utraty kontroli nad pojazdem. W końcu to właśnie ogumienie jest jedyną powierzchnią styczną samochodu z jezdnią i warunkuje przyczepność auta.
Co więcej, nieprawidłowe parametry ciśnienia ogumienia w znacznym stopniu podnoszą tempo jego eksploatacji oraz wpływają negatywnie na osiągi pojazdu. Zaniżone ciśnienie obniża dokładność, z jaką prowadzi się auto. Z kolei zbyt wysokie to prosta droga między innymi do wystąpienia zjawiska aquaplanningu.

Jakie są zatem korzyści regularnego sprawdzania ciśnienia? Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewni nam nie tylko większy komfort, ale pomoże ustrzec się bezpieczeństwo jazdy. Sprawi również, że żywotność ogumienia zostanie wydłużona, a zużycie paliwa ulegnie zmniejszeniu. To z kolei przełoży się na oszczędności, jakie zostaną w naszych kieszeniach.

 Gdzie sprawdzać kondycję opon?

Gdzie sprawdzać kondycję opon? Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana wyłącznie w sprawdzonych punktach. Najlepszym miejscem na zweryfikowanie ich stanu, jest serwis wulkanizacyjny. Na Górnym Śląsku kontrolę opon możesz przeprowadzić w wielu punktach – na przykład w serwisie wulkanizacja Siemianowice Śląskie. Dużą popularnością cieszy się również działająca od wielu lat na lokalnym rynku wulkanizacja Gliwice.

Stosowanie się do zaleceń producenta w kwestii ciśnienia zapewni znacznie lepsze prowadzenie pojazdu, wydłuży czas eksploatacji ogumienia oraz przyczyni się do większej oszczędności paliwa. Nie warto odkładać wizyty w zakładzie wulkanizacji – kompleksowych usług z zakresu ogumienia uświadczysz praktycznie w każdym mieście. Na Śląsku możesz skorzystać między innymi z oferty warsztatu wulkanizacja Bytom.

 Mobilna wulkanizacja motocyklowa

Mobilna wulkanizacja motocyklowa to równie niezbędny punkt na motoryzacyjnej mapie. Konieczność kontroli i utrzymywania prawidłowego ciśnienie opon dotyczy w końcu nie tylko samochodów, ale również jednośladów. Dzięki miejscom takim jak wulkanizacja Chorzów, każdy miłośnik dwóch kółek może w profesjonalny sposób zadbać o stan ogumienia swojego ukochanego motocyklu.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach motocyklu wiąże się z dużym ryzykiem ponoszonym przez kierowców i stwarza zagrożenie na drodze. Wartości przekraczające zalecane parametry przez producenta sprawiają, że w znaczącym stopniu zmniejsza się przyczepność motocyklu do nawierzchni. Nie warto kusić losu – regularna kontrola stanu opon, na przykład w zakładzie wulkanizacja Będzin sprawi, że będziemy cieszyć się nie tylko bardziej komfortową, ale i bezpieczną jazdą.

Wypadki chodzą jednak po ludziach i czasem pomimo systematycznych kontroli, to zły stan nawierzchni winny jest awarii. Jednak dzięki serwisom takim jak mobilna wulkanizacja motocyklowa, którą oferuje między innymi wulkanizacja Piekary Śląskie, mamy pewność, że nigdy nie zostaniemy sami w kryzysowej sytuacji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl