Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej, wszystkim znane w skrótowej wersji jako OC, jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym. Jego warunki obowiązywania ochrony normuje prawo.
Wszystkie poruszające się po drogach publicznych pojazdy muszą mieć wykupioną polisę OC na wypadek wyrządzenia szkody – zarówno w mieniu tj. rzeczy materialnej, jak również na osobie.
1. Odszkodowanie z OC sprawcy, czyli co?
2. Pomoc Drogowa na koszt osoby, która spowodowała wypadek
3. Odszkodowanie z OC sprawcy – samochód zastępczy
4. 5 mln euro – górny limit sumy ubezpieczenia
W przypadku, gdy jesteśmy uczestnikiem zdarzenia drogowego, kolizji, wypadku, potrącenia – jakiekolwiek owo zdarzenie by nie było – zawsze przysługuje nam odszkodowanie z OC sprawcy. Uczestnicy ruchu drogowego często nie są świadomi tego, co konkretnie po wystąpieniu incydentu, w którym biorą udział, im przysługuje z tytułu ubezpieczenia jakiego ochroną są objęci.
Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym, poza standardową wypłatą odszkodowania może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy różnych rodzajów świadczeń. Co zatem może wchodzić w zakres takiego ubezpieczenia? Począwszy od zwrotu opłaty za pomoc drogową, poprzez rekompensatę za zniszczone mienie, a nawet zwrot za ruchomości, które uległy zniszczeniu podczas zdarzenia.
Wspomniane wyżej holowanie pojazdu po wypadku obowiązuje jeżeli nie jesteśmy w stanie bezpiecznie przetransportować samochodu do domu lub warsztatu, w którym będzie wyceniana szkoda, a następnie realizowane świadczenie z OC sprawcy.
Bardzo ważne jest aby wezwać pomoc bezpośrednio z miejsca zdarzenia. Takie zachowanie ułatwi nam przejście przez formalności, zorganizowanie faktury za zrealizowane świadczenie, a finalnie pozwoli bezproblemowo zamknąć temat pomiędzy ubezpieczalnią sprawcy a towarzystwem ubezpieczeniowym poszkodowanego.
Często po tym jak samochód ucierpiał podczas kolizji, czy wypadku, uczestnik zdarzenia nie ma możliwości poruszania się innym samochodem. Wówczas możliwe jest również uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy na okres naprawy tegoż samochodu. Ubezpieczalnie mają podpisane umowy z wypożyczalniami i organizują te tematy nie angażując w poszukiwania samochodu zastępczego osoby, która ucierpiała w zdarzeniu drogowym.
Oczywiście te zakresy ochrony często są zatajane w początkowej fazie likwidacji szkody. Należy jednak dla własnego dobra pamiętać, że w przypadku zaistnienia konieczności pokrycia kosztów leczenia, bądź innego typu zadośćuczynienia w przypadku wystąpienia szkody na osobie – również korzystamy z ochrony ubezpieczenia i możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów.
Ubezpieczalnie mają wyznaczony górny limit sumy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia zdarzenia na osobie w wysokości 5 mln Euro. Towarzystwa Ubezpieczeniowe tym samym obowiązują się pokryć realny rozmiar krzywdy poprzez oszacowanie jej rozmiaru, mając na względzie szereg zaistniałych okoliczności. Warto zatem być świadomym użytkownikiem dróg i wiedzieć jakie są nasze prawa w przypadku, gdy będziemy zmuszeni do potyczki ze sprawcą szkody i jego ubezpieczycielem.