Nadchodzi zima, a Twój samochód wciąż w „letniej formie”? Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie samochodu do trudnych warunków jazdy to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa- zarówno Twojego jak i innych uczestników ruchu.
Organizm człowieka funkcjonuje o wiele korzystniej w ciepłym otoczeniu, zimą jest znacznie osłabiony, narażony na wirusy, infekcje, ma niską odporność. Także proces leczenia przebiega w mniej sprawny sposób. Jeśli zapewnimy sobie odpowiednią suplementację , zbilansowaną dietę, zadbamy o swoje zdrowie zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz, zima nie powinna odzwierciedlić się na nas w niekorzystny sposób. Pomoc drogowa w Siemianowicach zdradza kilka prostych kroków.
Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku samochodu i przygotowania go do sezonu zimowego. Dla większości kierowców, szczególnie tych z krótkim stażem, najważniejszą jest wymiana opon na zimowe. Jest to z pewnością bardzo ważnym elementem, ale jedynie składowym. Zadbajmy o „serce” naszego pojazdu- akumulator. Jak wiemy zimno powoduje, iż w naszym akumulatorze zmniejsza się zdolność gromadzenia energii, a co za tym idzie łatwiej go wyczerpać.
Jest to niebezpieczna sytuacja, tak więc pamiętajmy o kilku niezbędnych czynnościach:
1) jeśli auto jest pozostawione przez dłuższy czas niskiej temperaturze, uruchamiajmy je co kilka dni
2) w czasie jazdy na krótkich odcinkach, unikajmy podłączania dużej ilości odbiorników
3) w razie jakiejkolwiek niepokojącej sytuacji, niezwłocznie udajmy się do mechanika.
Człowiek zimą potrzebuje niezawodnych butów, które uchronią go przed śliską nawierzchnią, upadkiem. Tak więc nasz pojazd potrzebuje niezawodnych hamulców. Koniecznym jest oczyszczenie ich i zakonserwowanie. Wiemy jednak, ze sprawne hamulce są podstawą bezpieczeństwa jazdy, a zimą możliwość uszkodzenia ich jest kilkukrotnie większa niż latem, dlatego nie lekceważmy nawet najdrobniejszych sygnałów ostrzegawczych.
Zator w krwiobiegu może doprowadzić do śmierci, w najlepszym wypadku do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Krwiobiegiem naszego samochodu jest instalacja elektryczna o którą powinniśmy dbać. Zaciski powinny być czyste, zakonserwowane preparatami antykorozyjnymi.
Bardzo ważnym elementem przygotowania samochodu do niskich temperatur jest zadbanie o uszczelki. Pamiętajmy, że jednorazowa konserwacja nie wystarczy na cały sezon zimowy. Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku starszych samochodów, wtedy też warto zwrócić uwagę na stan zamków, co nie zmienia faktu, że zabezpieczone powinny być zarówno nowsze jak i starsze. Jeśli nie chcemy spotkać się z nieprzyjemną sytuacją, jaką z pewnością będzie niemożność otworzenia drzwi samochodu, kontrolujmy na bieżąco stan uszczelek.
„Oczami” naszego samochodu będą światła, które są szczególnie istotne w sezonie zimowym, gdzie bardzo wcześnie zapada zmrok. Ograniczona widoczność, śliska nawierzchnia, opady- wszystko to obniża komfort jazdy. Nie narażajmy się na wypadek wskutek źle ustawionych żarówek. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami, udajmy się do mechanika który zrobi to za nas fachowo.