W tym artykule opowiemy krok po kroku, w jaki sposób bezpiecznie wymienić zniszczone koło na zapasowe lub dojazdówkę.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707
DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583
Polskie drogi pełne są kierowców, którzy nie mają pojęcia jak podejść do tematu przedziurawionego koła samochodowego. Jeden z moich znajomych opowiedział mi ostatnio o sytuacji, której był świadkiem. W sytuacji tej obserwował osobę, która próbowała wymienić koło zapasowe w samochodzie.
Robił to na polnej drodze, nie zabezpieczając kół, przez co nie mógł sobie poradzić z odkręceniem śrub mocujących. Okazuje się, że poznanie kilku prostych podpowiedzi i zasad dotyczących wymiany opon oszczędzi nam kupy czasu i sprawi, że wymiana opon w samochodzie będzie zadaniem łatwym i szybkim do wykonania.
1. Wymiana koła w samochodzie – krok po kroku
2. Jak wymienić koło w samochodzie? Czytaj dalej
1. Numerem jeden zawsze jest bezpieczeństwo, zarówno nasze jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby bezpiecznie wymienić koło powinniśmy zjechać poza drogę, na przykład na parking. Jeżeli jest to niemożliwe, zjedźmy maksymalnie na pobocze. Przejechanie krótkiego dystansu, z uszkodzoną oponą nie powinno uszkodzić felgi – pod warunkiem jazdy z niewielką prędkością.
Warto jednak zachować trzeźwy rozum i w momencie, gdy zdecydujemy, że nie jesteśmy w bezpieczny sposób wymienić koła, powinniśmy zadzwonić po profesjonalną pomoc. Złym pomysłem może być wymiana lewego koła, w nocy, na drodze z wąskim poboczem.
2. Jeżeli usterka usuwana będzie na drodze należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, w przypadku dróg szybkiego ruchu i łuków drogi należy zrobić to w taki sposób by dać nadjeżdżającym samochodom czas na reakcję. Powinniśmy również włączyć światła awaryjne, a w nocy również pozycyjne. Używając kierunkowskazu na zgaszonym zapłonie możemy ustawić samochód tak aby świecił tylko światłami znajdującymi się bliżej drogi – oszczędzi to akumulator.
3. Samochód należy zabezpieczyć przed poruszaniem się, zwiększy to bezpieczeństwo oraz pozwoli na łatwiejsze odkręcanie śrub. Zaciągnij hamulec ręczny i pozostaw zgaszone auto na biegu – zablokuje to wszystkie koła w przypadku samochodów przednionapędowych i 4×4.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707
DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583
4. Przygotuj wszystkie narzędzia nim rozpoczniesz pracę.
5. W pierwszej kolejności należy poluzować śruby. Robimy to przed podniesieniem samochodu. W przypadku posiadania śruby zabezpieczającej, korzystamy z przejściówki do klucza.
6. Po poluzowaniu śrub podnosimy samochód w taki sposób, aby opona uniosła się 2-3cm nad ziemią. W tym momencie możemy odkręcić śruby, możemy zacząć kluczem, a skończyć ręką.
7. Zepsute koło odkładamy na bok i zakładamy nowe, upewniając się, ze jest ono w dobrym stanie technicznym. Jeżeli jest sparciałe, zardzewiałe lub nie ma powietrza – należy wezwać pomoc drogową Katowice.
NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707
DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583
8. Nowe koło montujemy na piaście i dokręcamy śruby. Upewniamy się, że wszystkie wkręcone są równo i spuszczamy samochód z lewarka. Następnie dokręcamy śruby mocniej, pamiętając jednak o umiarze. Dokręcamy je w taki sposób abyśmy potrafili je później odkręcić.
9. Koło zapasowe to jedynie półśrodek. Pamiętajmy, aby jechać na nim ostrożnie i nie szarżować. W przypadku opony dojazdowej nie możemy przekroczyć prędkości maksymalnej opisanej na kole. Po wymianie opony musimy niezwłocznie odwiedzić wulkanizację siemianowice, aby naprawić uszkodzoną oponę lub zamówić komplet opon na całą oś – opon nigdy nie kupujemy pojedynczo.