Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2018 roku?

pomoc drogowa z katowic
Jak wybrać pomoc drogową?
23 sierpnia, 2018
jak wymienić koło w samochodzie krok po kroku
Jak samodzielnie wymienić koło w swoim samochodzie – krok po kroku
12 października, 2018
Pokaż wszystkie

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2018 roku?

jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2018

Gdyby zrobić ankietę, okazało by się, że większość kierowców poruszających się po polskich drogach miałoby problem z określeniem jakie elementy wyposażenia samochodu są obecnie obowiązkowe. W rzeczywistości lista takich przedmiotów jest bardzo która, ale mało kto o tym wie. W tym artykule opiszemy co należy mieć w samochodzie, aby poruszać się po drogach i nie dostać mandatu za braki w wyposażeniu pojazdu.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

1. Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu osobowego
2. Mandat za brak gaśnicy lub trójkąta
3. Przydatne, ale nieobowiązkowe elementy wyposażenia

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu osobowego

Okazuje się, że jedynym sprzętem, jaki musi być koniecznie na wyposażeniu samochodu osobowego są tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ostrzegawczy powinien posiadać odpowiednią homologację. Powinien być odblaskowy i widzialny z daleka. Najpopularniejsze modele są składane, przez co można je łatwo składować bez zużywania nadmiernej ilości przestrzeni bagażowej.

Korzystając z trójkąta ostrzegawczego powinniśmy stawiać go na poboczu drogi lub drodze w odległości około 30 do 50 metrów w przypadku terenu zabudowanego i co najmniej 100 metrów na drogach szybkiego ruchu (drogi klasy GP), drogach ekspresowych i autostradach.

Gaśnica obowiązkowo musi mieć aktualną homologację i badania techniczne, które musimy odnawiać co roku. Naszym obowiązkiem jest zakupić gaśnicę o wadze netto środka gaszącego wynoszącej co najmniej jednej kilogram. W przypadku, gdy przyjdzie nam użyć gaśnicy należy pamiętać, aby przed jej użyciem wstrząsnąć zawartością poprzez lekkie uderzenie o ziemię.

Mandat za brak gaśnicy lub trójkąta

Brak gaśnicy lub trójkąta jest wykroczeniem karanym mandatem. W przypadku braku trójkąta mandat wynosi od 20 do 500zł, w przypadku posiadania, ale nie użycia trójkąta do zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego taryfikator przewiduje 150zł mandatu. Za brak gaśnicy grozi nam blankiecik o wartości od 20 do 500 złotych.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

Przydatne, ale nieobowiązkowe elementy wyposażenia

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem w momencie pisania tego artykułu, chociaż ustawodawca już planuje zmianę przepisów pod tym kątem. Mimo to zdrowy rozsądek podpowiada, aby wozić w samochodzie podstawowy zestaw medyczny zawierający bandaże, opaskę uciskową czy wodę utlenioną do odkażania ran.

Również kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowe. Przezorny kierowca powinien wozić ze sobą tyle kamizelek odblaskowych, ile ma miejsc siedzących w samochodzie. W momencie awarii samochodu na niebezpiecznym odcinku drogi, kamizelki zapewnią zwiększoną widoczność dla wszystkich pasażerów po opuszczeniu samochodu.
Się w nowych samochodach co raz rzadziej pojawia koło zapasowe.

Producenci żądają za nie dodatkowych opłat lub kompletnie nie przewidują miejsca na jego przewożenie. Nie każde uszkodzenie opony może być zlikwidowane poprzez zestaw naprawczy. Zawsze warto mieć ze sobą pełnowymiarowe koło zapasowe. W innym przypadku będzie potrzebna pomoc drogowa Katowice lub specjaliści od wulkanizacji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl