jak wymienić koło w samochodzie krok po kroku
Jak samodzielnie wymienić koło w swoim samochodzie – krok po kroku
12 października, 2018
Wyważanie kół czyli jak je odpowiednio zamontować
Wyważanie kół, czyli jak je odpowiednio zamontować?
12 grudnia, 2018
Pokaż wszystkie

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Czy warto kupić opony bieżnikowane

Naturalną konsekwencją eksploatowania materiałów jest ich niszczenie. Tak też się dzieje w przypadku opon samochodowych, które mają styczność z rożnego rodzaju podłożem, pracują często w trudnych warunkach atmosferycznych, napotykają wiele przeszkód jak krawężniki czy uszkodzony asfalt. Kiedy zbliża się kres przydatności opony pojawia się pytanie: opony nowe czy bieżnikowane?

1. Opony bieżnikowane, czyli co?
2. Opony bieżnikowane zalety
3. Opony bieżnikowane wady

Opony bieżnikowane, czyli co?

Bieżnikowanie opony to zabieg polegający na nakładaniu nowego bieżnika w miejsce starego już zużytego. To pewnego rodzaju sposób na przedłużenie żywotności opony, która służy już od dłuższego czasu. Opony, które przeszły taką regenerację przeznaczane są najczęściej do samochodów ciężarowych lub maszyn budowlanych. Nie oznacza to jednak, że opon bieżnikowanych nie używa się w pojazdach osobowych. Wręcz przeciwnie, gdyż tego rodzaju opony mają swoich zwolenników również wśród kierowców aut osobowych.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

Bieżnikowanie opon odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na zerwaniu starego bieżnika, czyli tzw. szorstkowanie. Potem opona poddawana jest gruntowaniu, by następnie nałożyć nowy bieżnik. Jest on formowany i wulkanizowany w wysokiej temperaturze. Powstały w ten sposób produkt wtórny po szczegółowej analizie wykonania przeznaczany jest do ponownego wykorzystania. Racjonalnie używane opony ciężarowe można bieżnikować nawet do trzech razy, co pozwala minimalizować koszty eksploatacji.

Czy wszystkie opony mogą być poddane bieżnikowaniu? Warunkiem jest, że opony muszą mieć bieżnik, którego głębokość to przynajmniej 2-3 mm. Zabiegowi można poddawać zarówno opony letnie jak i zimowe. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc naszych specjalistów, dla których wulkanizacja katowice nie ma tajemnic.

Opony bieżnikowane zalety

Bieżnikowanie opon umożliwia przywrócenie ich do stanu ponownej używalności. Bieżnik przechodzi swego rodzaju regenerację przez odbudowanie zniszczonej części. Dzięki takiej obróbce opona może posłużyć jeszcze przez pewien czas. Jedną z największych zalet przemawiających za tym rozwiązaniem są ceny opon bieżnikowanych. Mogą być one nawet o 30-50% tańsze w porównaniu do kwot jakie trzeba wydać kupując nowe opony. Bieżnikowane opony mają także swój wymiar ekologiczny, bowiem proces ten jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż produkcja nowej opony.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

DRUGI NUMER – NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 570 823 583

Opony bieżnikowane wady

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W przypadku opon bieżnikowanych minusem jest większa możliwość uszkodzenia opony. W porównaniu do nowych opon, te bieżnikowane mogą tracić na właściwościach takich jak przyczepność czy głośność, a nawet prędkość pojazdu. Z obserwacji wynika też, że samochody z oponami bieżnikowanymi mają nieco większą drogę hamowania, co jest istotnym elementem.

Rozważając wybór warto wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa użytkowników pojazdu z oponami bieżnikowanymi. Co prawda są one poddawane kontroli jakości przed dopuszczeniem do użytkowania, jednak należy pamiętać, że taka opona nigdy nie będzie wyglądać i spełniać swoich funkcji jak nowa. Opona bieżnikowana będzie pracowała przez dłuższy czas jednak nigdy nie będzie zachowywać się jak opona nowo zakupiona. Dla jednych bezsprzecznie najważniejsze będzie bezpieczeństwo jazdy, a u innych z kolei przeważyć może czynnik ekonomiczny. Wszystko jest kwestią kalkulacji i indywidualnego wyboru.

Poza usługą wulkanizacji mobilnej, dostępna jest również pomoc drogowa katowice przez całą dobę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl