Po kilku sezonach intensywnej jazdy opony samochodu nierzadko nadają się do szybkiej wymiany. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Co jednak zrobić ze starym ogumieniem? Podpowiadamy w tym artykule!
Bo o ile kupno nowych opon jest proste i może się odbyć online, czyli nawet bez wychodzenia z domu, o tyle pozbycie się starego ogumienia stanowi już dużo większe wyzwanie. Problem ten widać zresztą w lasach, parkach czy w pobliżu wiat śmietnikowych. Należy tu jednak jasno zaznaczyć: porzucanie opon w takich miejscach jest niezgodne z prawem! Grozi mandatem w wysokości 500 złotych. A kara może być jeszcze wyższa w momencie, gdy sprawa trafi do sądu.
Decyzję o tym, czy opony nadają się do dalszej eksploatacji, należy podjąć na podstawie dokładnych oględzin ogumienia. W jej podjęciu może pomóc m.in. wulkanizacja Katowice.
To właśnie stan techniczny powinien tu być podstawą do dalszych działań. Szczególnie, że czynników, które wpływają na stan opony, jest całe mnóstwo. Przykładowo, są to przebieg, sposób przechowywania opon oraz oddziaływanie promieni słonecznych.
Krótko mówiąc, nie ma z góry określonego okresu użyteczności ogumienia. Jedni decydują się na taką wymianę już po pięciu latach, inni po ośmiu, a jeszcze inni dopiero po dziesięciu latach. Decyzję o tym, kiedy wyrzucić stare opony, należy więc podjąć w oparciu o zdrowy rozsądek. Można to zrobić samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalistów – takich porad udzielają na przykład fachowcy z zakładu wulkanizacji w Katowicach.
Stare opony można bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To popularna forma radzenia sobie z tym problemem choć – co należy zaznaczyć – dotyczy wyłącznie ogumienia z aut osobowych.
Znacznie szersze możliwości daje wizyta w zakładzie takim, jak wulkanizacja Gliwice, gdzie przyjmowane jest zużyte ogumienie nie tylko z samochodów osobowych, ale i z ciężarówek, naczep, traktorów czy ciągników. Mało tego! Za odwiedzeniem zakładu wulkanizacji w Gliwicach przemawia także fakt kompleksowej obsługi. To nie tylko punkt przyjmowania starych opon, ale i sprzedaży nowego, bieżnikowanego bądź używanego ogumienia. W zakres usług wchodzi ponadto jego montaż.
Jeśli zaś klient ma do oddania duże ilości starego ogumienia, to dobrym adresem będzie Centrum Utylizacji Opon. Przy czym mówimy tu o minimum 70 sztukach opon ciężarowych, 100 sztukach opon motocyklowych i 250 sztukach opon osobowych.
Warto zaznaczyć, że opony to cenny surowiec wtórny. Można je zatem także z powodzeniem wykorzystać w inny sposób – na przykład robiąc z nich huśtawkę, kwietniki, siedziska i stoły do altany czy legowiska dla czworonogów. Taki domowy recykling jest coraz bardziej popularny.
Artystycznie uzdolnione osoby mogą się również pokusić o nieco bardziej wymagające projekty. Ze starych opon można bowiem utworzyć także wymyślne dekoracje czy sylwetki ludzi i zwierząt do ogrodu. To twórcze działanie, dla którego ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.