Jak prawidłowo dobierać opony wulkanizator podpowiada
Jak prawidłowo dobierać opony?
12 marca, 2020
Wymiana opon w czasie pandemii
Wymiana opon w czasie pandemii
28 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Opony bezdętkowe – kilka ciekawostek

Opony bezdętkowe – kilka ciekawostek

Opony bezdętkowe – kilka ciekawostek

Znajdziesz je w szosowych i górskich rowerach. Są praktycznie stałym elementem współczesnych motocykli i samochodów. Opony bezdętkowe, bo to o nich mowa, to wynalezione niemal sto lat temu rozwiązanie, które raz na zawsze zrewolucjonizowało rynek ogumienia. Czym są, jaka jest ich historia oraz jak dokonywać ich wymiany – o tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Czym są opony bezdętkowe
2. Historia opon bezdętkowych
3. Kto może pomóc w wymianie opon bezdętkowych

Czym są opony bezdętkowe

Czym są opony bezdętkowe? Rozwój motoryzacji i nieustanne dążenie do poszukiwania coraz lepszych patentów, doprowadziły do powstania opon bezdętkowych – rozwiązania, które niemalże na dobre wyparło z rynku wentylowe ogumienie. Co stanowi o ich sukcesie? Czym są opony bezdętkowe?

Podczas gdy w konstrukcjach z wentylem, zapewniające nośność opony powietrze „przetrzymywane” jest w dętce, tak za właściwe funkcjonowanie opon nowego rodzaju odpowiedzialne są przede wszystkim odpowiednio dobrana mieszanka gumowa i funkcjonalna konstrukcja, pozwalająca na podtrzymywanie właściwego ciśnienia.

Rolę dętki przejmuje sama opona, a brak obecności tej pierwszej rekompensuje dodatkowa warstwa nieprzepuszczająca powietrza, zlokalizowana po wewnętrznej stronie. Co istotne, ogumienie zostaje umieszczone bezpośrednio na bezdętkowej feldze. To wszystko sprawia, że opony bezdętkowe są o wiele bardziej wytrzymałe, szczelne i przede wszystkim – bezpieczne. W odróżnieniu od ogumienia z wentylem, niewielkie przebicie nie kończy się nagłym rozerwaniem opony, lecz stopniowym uchodzeniem z niej powietrza.

Historia opon bezdętkowych

Historia opon bezdętkowych sięga pierwszej połowy XX wieku. To właśnie wówczas, w roku 1929, Nowozelandczyk Edward Brice Kilen opracował innowacyjny wynalazek, który zrewolucjonizował rynek ogumienia. Zanim jednak doszło do masowej produkcji opon bez dętki, jeszcze przez ponad 20 lat na rynku dominowało tradycyjne, wentylowe rozwiązanie. Posiadało ono sporo mankamentów – począwszy od łatwości przebicia, przez ryzyko przegrzewania i nagłego pęknięcia, po krótką żywotność.

Momentem przełomowym w historii opon bezdętkowych było opracowanie w 1955 roku przez Michelin pierwszego modelu przeznaczonego na użytek komercyjny. Obecnie, bezdętkowe ogumienie to standard niemalże w każdym samochodzie, zapewniający wyższy komfort jazdy, większe bezpieczeństwo i dłuższy okres eksploatacji.

Nie masz pewności, jaki typ opon jest zamontowany w Twoim samochodzie? Rodzaj posiadanego ogumienia możesz od ręki sprawdzić u wulkanizatora. Na śląsku możesz zrobić to np. w serwisach wulkanizacja Czeladź czy wulkanizacja Katowice.

Kto może pomóc w wymianie opon bezdętkowych

Kto może pomóc w wymianie opon bezdętkowych? Pomimo tego, że wymiana ogumienia może wydawać się niektórym osobom mało skomplikowaną czynnością, tak faktem jest, że wymaga ona odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i właściwych narzędzi, jakimi dysponuje np. wulkanizacja Bytom. Warto pamiętać, że nieodpowiednio zamontowane opony to nie tylko gwarancja niekomfortowej jazdy i zwiększonego spalania, ale także ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Od tego już tylko o krok od kolizji lub co gorsza – wypadku na drodze.

Kto może pomóc w wymianie opon bezdętkowych? W momencie, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo Twoje, bliskich Ci osób oraz innych uczestników ruchu, najlepszym możliwym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia profesjonalistów, takich jak np. wulkanizacja Mysłowice. W pełni przygotowani fachowcy dokonają bezinwazyjnego dla struktury opon czy felg demontażu starego ogumienia, a następnie montażu nowych egzemplarzy wraz z niezbędnymi regulacją ciśnienia, wyważeniem kół i konserwacją. Tylko z tak przygotowanym pojazdem możesz bez obaw ruszać na trasę, ciesząc się komfortową i bezpieczną jazdą przez wiele kilometrów. Szerokiej drogi!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl