Gdzie wyrzucić stare opony
Gdzie wyrzucić stare opony?
10 marca, 2022
Jakie opony 4x4 wybrać do samochodu terenowego
Jakie opony 4×4 wybrać do samochodu terenowego?
28 marca, 2022
Pokaż wszystkie

Jak dobrać oponę do felgi?

Jak dobrać oponę do felgi

Kierowcy coraz częściej decydują się na dodatkowy zestaw felg. To duże ułatwienie, a na dłuższą metę także oszczędność pieniędzy. Nie trzeba ich już wydawać na przekładanie ogumienia w warsztacie, bo takiej wymiany można się podjąć samemu. Jednak wcześniej warto zaczerpnąć porad specjalistów.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy wybrać właściwą oponę do felgi. Ma to wpływ na jakość jazdy, a także – co najważniejsze – bezpieczeństwo.

Dobór opony do felgi – dlaczego to takie ważne?

Właściwe dopasowanie opony do felgi to gwarancja bezpiecznych, ekonomicznych i komfortowych podróży. To dbałość o to, by opona nie zużywała się zbyt szybko oraz o prawidłową zbieżność, ułatwiającą prowadzenie pojazdu. To także troska do prawidłową przyczepność auta oraz minimalizację ryzyka jego poślizgu.

Specjaliści z zakładu wulkanizacyjnego w Katowicach mówią wprost: w skrajnych przypadkach nieprawidłowy dobór opony do felgi może doprowadzić nawet do zsunięcia się zbyt dużego ogumienia podczas jazdy. Może dojść także do zupełnie przeciwnej sytuacji – w serwisach takich jak wulkanizacja Katowice nie brakuje bowiem przypadków, kiedy montaż nie jest możliwy, bo klient źle obliczył średnicę – wówczas szerokość opony okazuje się być zbyt mała do danej felgi.

Na co zwrócić uwagę dobierając oponę do felgi?

Podstawowy błąd, którego należy unikać, to dobór opony do felgi jedynie w oparciu o jej rozmiar. Już z powyższego wywodu łatwo można wywnioskować to, że średnica to nie jedyny parametr, który jest w tym przypadku istotny. A to tylko przykład… Fachowcy z zakładu wulkanizacyjnego w Chorzowie mogą ich wyliczyć znacznie więcej. Skupmy się jednak na tym, jak unikać błędów, a nie jakie jeszcze można w tym przypadku popełnić.

Przede wszystkim warto poznać oznaczenia opon. Są one widoczne na zewnętrznej stronie ogumienia. Pierwszy numer oznacza wspomnianą już szerokość opony, podaną w milimetrach. Kolejny (poszczególne znaki rozdziela ukośnik) to oznaczenie profilu opony. Następnie można zauważyć literę „R” albo „D”. Ta pierwsza występuje w ogumieniu aut osobowych i dostawczych, a ta druga na przykład w oponach do maszyn rolniczych. Z kolei stojące przy tym symbolu liczby informują o wielkości opony, czyli jej średnicy wewnętrznej wyrażonej w calach.

Żeby uniknąć komplikacji, najlepiej wybrać ogumienie dokładnie w tym rozmiarze, co oryginał. Przy czym warto tu także nadmienić, że w miejscach sprawdzonych – takich, jak wulkanizacja Chorzów – z powodzeniem zakładane są również modele, które nieco różnią się rozmiarami od opon, które były zamontowane fabrycznie. Jednak wszystko odbywa się przy nacisku na bezpieczeństwo kierowcy i opiera się na długoletnim doświadczeniu oraz odpowiednich obliczeniach. I to właśnie fachowcom od wulkanizacji najlepiej w tym przypadku zaufać.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl