Skup samochodów Katowice
Samochód po wypadku – sprzedać czy naprawiać?
3 kwietnia, 2017
Ogień w samochodzie - co robić? - pomoc drogowa katowice
Ogień w samochodzie. Co robić?
26 maja, 2017
Pokaż wszystkie

Jak przygotować samochód do podróży?

Jak przygotować samochód do podróży

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Zdecydujemy się na podróż samolotem lub autokarem. Jednak zdecydowana większość Polaków, jak co roku zasiądzie za kierownicą swojego samochodu. Warto zatem przygotować nasz środek lokomocji na dłuższą podróż.

1. Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem?
2. Przegląd samochodu przed wyjazdem
3. Co warto zabrać ze sobą w podróż?

Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem?

Nie będzie specjalnym odkryciem fakt, że przed każdym dłuższym wyjazdem, chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszej rodzinie oraz znajomym, warto udać się do warsztatu samochodowego i sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Przeczytaj, jakie rady ma dla Ciebie pomoc drogowa.

Jeżeli sami posiadamy odpowiednie umiejętności, to w zupełności również wystarczy, aby dokonać nieco dokładniejszej analizy stanu faktycznego naszego pojazdu w przydomowym garażu. To, że na co dzień, przy pokonywaniu krótszych tras – z domu do pracy i na odwrót, nic nie wzbudza naszych podejrzeń nie oznacza, że mamy do czynienia ze sprawnym samochodem.

Przegląd samochodu przed wyjazdem

Warto spojrzeć na samochód krytycznym okiem, żeby później nie było przykrych niespodzianek. Co zatem będzie najistotniejsze i czego nie można przeoczyć?

Jak w przypadku standardowej procedury w stacji diagnostycznej – dokonać wglądu do zbiorniczków, w których mieszczą się wszystkie płyny eksploatacyjne, w tym również płyn chłodniczy, czy też płyn do spryskiwaczy – wbrew pozorom jego brak potrafi bardzo utrudnić życie każdemu kierowcy.

Przede wszystkim nie można jednak zapomnieć o weryfikacji poziomu oleju oraz płynu hamulcowego. Prawidłowy poziom wspomnianych płynów jest priorytetem i absolutnym minimum, które przy normalnym użytkowaniu samochodu może zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze.

Jeżeli mamy zamiar dojechać do miejsca docelowego i na kilka tygodni zapomnieć o konieczności prowadzenia samochodu, powinniśmy przypomnieć sobie kiedy ostatni raz wymienialiśmy akumulator. Za granicą bowiem, nikt nie myśli o tym jakie konsekwencje może nieść ze sobą sytuacja, w której musimy zmagać się z próbą uruchomienia wyładowanego akumulatora.

Jadąc w ciepłe kraje pomyślmy również o tym, jak istotny jest nasz komfort termiczny podczas podróży samochodem. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasza klimatyzacja była odgrzybiona i nabita odpowiednim czynnikiem chłodzącym.

Co warto zabrać ze sobą w podróż?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że czasami komplet podstawowych narzędzi może uratować nas w sytuacji kryzysowej, gdy zdarzy się jakaś losowa sytuacja na drodze. Dlatego też warto ze sobą zabrać podstawowe narzędzia, ale także linkę holowniczą, czy lewarek do zmiany koła. Ponieważ oczywistą oczywistością jest konieczność zabrania ze sobą koła zapasowego. Przed wyjazdem warto odwiedzić też wulkanizację 24h, by sprawdzić stan opon.

Jak powszechnie wiadomo niezbędne są wszystkie dokumenty samochodu tj. dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym, aktualną polisę ubezpieczeniową oraz Zieloną Kartę, która jest wciąż niezbędna w niektórych krajach spoza Unii Europejskiej. Pamiętając o kwestiach technicznych i kilku wymienionych wyżej dokumentach możemy spokojnie i bezstresowo pakować się na wyjazd w daleką podróż naszym samochodem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl