Jazda na rezerwie – poznaj konsekwencję jazdy na „oparach”

Do czego służy pas awaryjny - pomoc drogowa katowice tłumaczy
Do czego służy pas awaryjny?
1 sierpnia, 2017
run flat - warto kupować te opony
Run flat – opony w które warto zainwestować?
23 sierpnia, 2017
Pokaż wszystkie

Jazda na rezerwie – poznaj konsekwencję jazdy na „oparach”

jazda na rezerwie - pomoc drogowa katowice

Jazda na rezerwie jest dosyć popularna wśród użytkowników dróg. Tak naprawdę przeważnie nie jest to spowodowane brakiem budżetu przeznaczonego na paliwo, a raczej brakiem świadomości konsekwencji jakie mogą nas spotkać jeżeli notorycznie będziemy jeździć na tzw. „oparach”. Dlaczego należy unikać jazdy na rezerwie?

1. Ile kilometrów można pokonać na rezerwie?
2. Jazda na rezerwie – dlaczego należy jej unikać?

Ile kilometrów można pokonać na rezerwie?

Przeważnie każdy producent samochodu podaje informacje na temat tego ile kilometrów można przejechać na rezerwie. Można przyjąć odgórną zasadę, że rezerwa stanowi około 10% całości baku, a więc w zależności od modelu 5 do 10 litrów paliwa. Co w zależności od spalania auta może wystarczyć na zrobienie kilkunastu a nawet kilkudziesięciu kilometrów. Dowiedz się, co zrobić, by nie wzywać lawety.

Zapewne każdy kierowca zna możliwości swojego samochodu. Pamiętajmy jednak, że należy przyjąć pewien margines błędu jeśli chodzi o spalanie. Może ono być bowiem zależne od wielu czynników na które nie mamy wpływy.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Jazda na rezerwie – dlaczego należy jej unikać?

Jazda na rezerwie nie będzie specjalnie szkodliwa jeżeli zdarzy się raz na jakiś czas. Jednak, nawet pierwszy raz może być tym, który spowoduje poważne uszkodzenia w naszym samochodzie, jeżeli nałoży się na to szereg nieprzewidzianych okoliczności.

Zawsze korzystniej samochód zatankować do pełna i pilnować ażeby stan paliwa nie schodził do krytycznych w skutkach „oparów”. Tak naprawdę zawsze może zdarzyć się sytuacja której nie przewidzimy, zamknięta stacja benzynowa, brak gotówki. Im bardziej będziemy zorganizowani tym mniejsze ryzyko wystąpienia awarii.

Decydując się na daleki wyjazd dobrze wcześniej przeliczyć po jakim dystansie wystąpi konieczność tankowania i sprawdzić czy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów będzie możliwość zatankowania. Niezbędny oczywiście okazać się może w takiej sytuacji telefon komórkowy, dzięki któremu nie tylko wezwiemy pomoc jeżeli braknie nam paliwa. Będziemy mieli wgląd na mapach satelitarnych w punkty usługowe właśnie typu stacja benzynowa.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Co do sytuacji w której nasz samochód ulegnie awarii spowodowanej jazdą na rezerwie, musimy mieć świadomość wydatków jakie będziemy musieli ponieść. Przede wszystkich zorganizowanie pomocy drogowej oraz warsztatu – to na początek. Następnie wymiana części. W takiej sytuacji zachodzi konieczność wymiany pompy paliwa. Jest to spowodowane tym, że pompa zamiast pracować na paliwie zasysa powietrze i wówczas z czasem ulega awarii.

Dodatkowo wysoce prawdopodobne, że niewielka ilość paliwa w baku spowoduje, że będzie się w nim osadzać woda, przez co zmienią się proporcje paliwa. A to może doprowadzić do unieruchomienia samochodu np. poprzez zamarznięcie wody w filtrze powietrza.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Jak więc wyraźnie widać jazda na rezerwie może przynieść nam wiele szkód i wydatków, dlatego warto zastanowić się i racjonalnie zaplanować budżet na paliwo, bo w rzeczywistości może to przynieść dużo pożytku a nawet niemałych oszczędności.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.3]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl