Awaria samochodu na autostradzie - Pomoc Drogowa Katowice
Awaria samochodu na autostradzie – co robić
20 lipca, 2017
jazda na rezerwie - pomoc drogowa katowice
Jazda na rezerwie – poznaj konsekwencję jazdy na „oparach”
18 sierpnia, 2017
Pokaż wszystkie

Do czego służy pas awaryjny?

Do czego służy pas awaryjny - pomoc drogowa katowice tłumaczy

Pas awaryjny jest dodatkowym odcinkiem jezdni z którego być może będziemy zmuszeni kiedyś skorzystać. Warto wiedzieć kiedy możemy zatrzymać się na pasie awaryjnym a kiedy nie powinniśmy tego robić. Czy istnieją przyjęte ramy zachowań, do których należy się stosować?

1. Pas awaryjny – definicja
2. Mandat za jazdę pasem awaryjnym
3. Pas awaryjny a pobocze

Pas awaryjny – definicja

Pas awaryjny – jak sama nazwa wskazuje – ma nam służyć do tego, żeby w przypadku awarii lub nagłego zdarzenia losowego, mieć możliwość zatrzymania się w miejscu, które będzie bezpieczne. Pas awaryjny bowiem powinien być miejscem, które ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Pomoc Drogowa Katowice podpowiada, co robić w takiej sytuacji.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Przykładowo, jeżeli nasz samochód ulegnie awarii w bliżej nieoczekiwanych okolicznościach, to musimy przede wszystkim bezpiecznie zjechać z jezdni i zadbać o bezpieczeństwo nasze, pasażerów, ale także pozostałych użytkowników drogi. Jeżeli zostawilibyśmy niezabezpieczony samochód na środku autostrady, to możemy niemalże być pewni, że będzie to miało katastrofalny finał.

Pas awaryjny ma służyć nam w przypadku wyższej konieczności, mogą to być zarówno kwestie techniczne, które spowodowały nagłe zatrzymanie lub też unieruchomienie pojazdu i oczekiwanie na pomoc drogową, ale także kwestie tak oczywiste jak po prostu złe samopoczucie kierowcy.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Pamiętajmy jednak, że nie należy nadużywać możliwości korzystania z pasa awaryjnego. Jeżeli chcemy zadzwonić, zjeść posiłek lub ogarnąć potrzeby dzieciaka, to zdecydowanie powinniśmy mieć świadomość tego, że pas awaryjny nie jest odpowiednim miejscem do tego, ażeby podjąć się wykonywania tych właśnie czynności. Wymiana koła jest już usprawiedliwieniem działania, jednak jeśli mamy możliwość, to zróbmy to na najbliższej stacji albo zajeździe.

Mandat za jazdę pasem awaryjnym

Mandat za jazdę pasem awaryjnym jest faktem, który powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na tak niebezpieczne manewry. Oczywistym jest bowiem fakt, że żaden rozsądny kierowca nie powinien zachować się w ten sposób. Zachowania tego typu mogą doprowadzić do tragedii.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Policja może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych oraz trzema punktami karnymi. Jeżeli natomiast takie zachowanie miałoby bezpośredni wpływ na wypadek, czy kolizję, to wprost proporcjonalnie rośnie wysokość grzywny za sytuację poprzedzającą zaistniałą sytuację.

Pas awaryjny a pobocze

Pas awaryjny występuje na autostradach i drogach ekspresowych. Pobocze natomiast w swej definicji oznacza miejsce przyległe do jezdni, na którym jest możliwość poruszania się pieszych, rowerzystów i istnieją sytuacje w których dopuszczalne są inne sytuacje w których z tego pasa można skorzystać. Nie należy zatem porównywać pasa awaryjnego z poboczem. Trzeba mieć na względzie co można, a czego nie powinniśmy robić zarówno w jednym, jak i drugim przypadku.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl