Jakie opony 4×4 wybrać do samochodu terenowego?

Jak dobrać oponę do felgi
Jak dobrać oponę do felgi?
12 marca, 2022
Nowy wzór dowodu rejestracyjnego
Nowy wzór dowodu rejestracyjnego
16 kwietnia, 2022
Pokaż wszystkie

Jakie opony 4×4 wybrać do samochodu terenowego?

Jakie opony 4x4 wybrać do samochodu terenowego

Planujesz odkryć miejsca, do których ciężko się dostać zwykłym samochodem? Do takich wypraw z pewnością przyda się auto terenowe. Jednak żeby w pełni wykorzystać jego możliwości, warto zadbać o odpowiednie ogumienie.

W tym przypadku naturalnym rozwiązaniem są opony 4×4. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje takiego ogumienia oraz jakich błędów unikać przy ich zakupie.

Typy samochodów terenowych, czyli o tym, co jest kluczowe przy wyborze opon

W wyborze opon 4×4 podstawowym kryterium powinien być typ samochodu terenowego, do którego takie ogumienie ma pasować. W tym przypadku mogą to być pojazdy ze stałym napędem na cztery koła albo takie, w których możliwe jest odłączenie napędu jednej osi. O ile pierwszy przykład oznacza to, że wszystkie koła są napędzane niezależnie od warunków, o tyle drugi sprowadza się do przenoszenia napędu na wszystkie cztery albo na tylko dwa tylne koła (w zależności od wybranego trybu jazdy).

W wyborze opon 4×4 do samochodu terenowego, poza jego rodzajem, warto wziąć pod uwagę także sposób użytkowania takiego pojazdu. Istotne jest to, czy kierowca najczęściej wykorzystuje go do jazdy po drogach, czy w terenie, a może czy takie przejazdy rozkładają się mniej więcej po połowie.

Opony 4×4 – jakie są ich rodzaje?

W przypadku opon 4×4 do wyboru jest ogumienie uniwersalne, typowo terenowe albo drogowe. To uniwersalne wulkanizacja Katowice poleca przede wszystkim do jazdy mieszanej, czyli wtedy gdy kierowca takiego auta równie często porusza się po drogach asfaltowych, co w terenie. Takie opony sprawdzają się na bardzo różnym podłożu – w tym na podłożu kamienistym, śliskim, suchym i mało stabilnym.

Terenowe opony 4×4 to rozwiązanie dla kierowców, którzy często poruszają się po wymagających i w dodatku stromych drogach. W tym przypadku ogumienie musi być wytrzymałe i sprawdzać się w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jednak w związku z tym, że są to opony typowo specjalistyczne, fachowcy z zakładu wulkanizacyjnego w Katowicach zaznaczają, że mają one ograniczoną wydajność na mocno utwardzonej nawierzchni. Mogą mieć wówczas gorszą przyczepność, a także znacznie mocniej hałasować.

Z kolei ostatni rodzaj, czyli opony 4×4 w wersji drogowej, nadają się przede wszystkim do poruszania się po utwardzonych ulicach, drogach ekspresowych czy autostradach. Dlatego na przykład wybierając się w tereny błotniste, warto wyposażyć samochód w  ogumienie z oznaczeniem „M” (od angielskiego „mud”, czyli „błoto”). Z kolei na okres srogich zim w ogumienie z oznaczeniem „S” (od angielskiego „snow”, czyli „śnieg”).

Chcesz wybrać opony 4×4 do samochodu terenowego? O tym pamiętaj!

Częstym błędem właścicieli samochodów terenowych jest… niewiedza z zakresu wymiany ogumienia 4×4. Eksperci z zakładu wulkanizacyjnego w Gliwicach podkreślają, że takie opony należy zawsze wymieniać jednocześnie. Dlatego najlepiej jest założyć cztery opony 4×4 tej samej marki, o tym samym rozmiarze, z taką samą grubością bieżnika, tej samej kategorii użytkowej oraz z tymi samymi indeksami prędkości i nośności.

Fachowcy z serwisów takich, jak wulkanizacja Gliwice tłumaczą jednocześnie, że dopuszczalne jest zamienianie opon miejscami – tak, by utrzymać jednakowe zużycie całego ogumienia. Jednak takie podmianki najlepiej wykonywać pod okiem specjalistów i na przykład przy okazji wymiany opon sezonowych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl