Do awarii pojazdu może dojść w każdym momencie, niezależnie od tego, jakiej marki, z jakim przebiegiem czy iloletnie auto się posiada. Co więcej, o ile dojdzie do niej na lokalnej drodze, nie dostarcza nam to tyle stresu, co w przypadku awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie. Co zrobić, gdy na drodze szybkiego ruchu złapiesz gumę? O tym pamiętaj!
Wymiana koła na autostradzie nie jest zabroniona, jednak nie jest wskazana ze względów bezpieczeństwa. Ruch na tego typu drogach jest niezwykle intensywny, a pojazdy przemieszczają się z dużymi prędkościami. Jeśli jednak sytuacja Cię do tego zmusi, możesz dokonać wymiany koła z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Pamiętaj też, że niektóre odcinki autostrad nie mają pasów awaryjnych, a zatem w tych miejscach nie możesz się zatrzymywać, aby dokonać zmiany opony.
Zadzwoń po pomoc drogową w Katowicach lub skorzystaj z wulkanizacji 24h w Katowicach.
Zastanawiasz się, jak krok po kroku wymienić koło na autostradzie, aby było to bezpieczne? Oto wskazówki!
Zwykle na pomoc fachowców w przypadku uszkodzonych opon decydują się kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów, dostawczaków. Nie jest jednak rzadkością, że to kierowcy osobówek dzwonią po pomoc drogową – np. w sytuacji, gdy nie mają w pojeździe koła zapasowego lub zestawu naprawczego w nowszych autach albo mają inne trudności ze zmianą koła. Po specjalistów warto też zadzwonić, gdy do uszkodzenia opony dojdzie w trudnych warunkach, czyli np. kiedy jest ciemno, pada, jest bardzo mocny upał albo mróz. Wówczas lepiej nie ryzykować i zdać się na pomoc drogowców.
Jeśli chodzi o postępowanie, to procedury są zbliżone do tych, które omówiliśmy wcześniej. Zatrzymaj się na pasie awaryjnym i włącz światła awaryjne, wezwij pomoc, załóż kamizelkę odblaskową i wyjdź bezpiecznie z pojazdu (najlepiej od strony pasażera), rozstaw w odległości 100 m od pojazdu trójkąt ostrzegawczy. Jeśli warunki na to pozwalają, pozostań za barierkami ochronnymi w bezpiecznej odległości od pojazdu i pasa ruchu.