W przypadku kolizji drogowej, gdy pojazd wymaga holowania lub lawetowania, odpowiedzialność za pokrycie kosztów pomocy drogowej zależy od kilku czynników. W tym artykule analizujemy, kto ponosi koszt pomocy drogowej po stłuczce i jak warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi wydatkami zawczasu. Przeczytaj nasz poradnik, by wiedzieć, co zrobić w stresującej sytuacji!
Doszło do stłuczki i Twój pojazd uległ poważnym uszkodzeniom uniemożliwiającym dalszą jazdę? W takim razie niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej, ponieważ samochód wymaga holowania po kolizji lub lawetowania.
Koszty mogą być pokryte przez:
Zobacz ofertę pomocy drogowej w Katowicach oraz wulkanizację Katowice.
Zastanawiasz się, jak działa pomoc drogowa? Gdy po ocenie sytuacji dojdziesz do wniosku, że Twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy, zorientuj się, gdzie zgłosić szkodę. W przypadku Twojej winy – zadzwoń na numer kontaktowy z Twojego Assistance (jeśli masz). W przypadku winy innego sprawcy, możesz zapytać go o polisę i skontaktować się poprzez numer kontaktowy z jego ubezpieczycielem, by ustalić szczegóły. Jeśli nie ma możliwości lub odmawia udostępnienie danych polisy, wówczas zamów pomoc drogową na własną rękę – gdy do stłuczki doszło na Śląsku, zadzwoń po nas pod numer 508 738 707 (zapisz go w kontaktach, by zawsze mieć pod ręką!) a w innych lokalizacjach poszukaj namiarów w sieci.
Po przyjedzie pomocy drogowej zostanie przeprowadzona wstępna diagnoza, czy możliwa jest naprawa na miejscu, czy też konieczne będzie lawetowanie – np. do najbliższego warsztatu albo miejsca zamieszkania. Upewnij się, że firma wystawi fakturę za świadczoną usługę, którą później przedłożysz ubezpieczycielowi sprawcy w celu zwrotu kosztów. Przechowuj wszystkie dokumenty związane ze zdarzeniem – fakturę, ale też oświadczenie sprawcy, ewentualną notatkę policyjną czy wszelką korespondencję z ubezpieczycielem.
Pamiętaj, że jako poszkodowany masz prawo do odszkodowania pokrywającego koszty naprawy pojazdu oraz dodatkowe wydatki, takie jak właśnie pomoc drogowa. Niemniej na drodze bywa różnie – chwila nieuwagi, złe warunki na drodze, usterka w pojeździe i do wypadku może dojść z Twojej winy. W takiej sytuacji jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest rozszerzenie polisy. Oprócz obowiązkowego OC, warto rozważyć zakup Assistance, AutoCasco oraz NNW. Przed zakupem koniecznie przeczytaj szczegóły, aby wiedzieć, co dokładnie obejmuje polisa, a co jest wyłączeniem odpowiedzialności. Jeśli jeździsz starym autem i uznasz, że nie chcesz rozszerzać swojej polisy, oczywiście możesz odpłatnie skorzystać z pomocy drogowej, jak również później naprawić auto we własnym zakresie.