Zestaw naprawczy czy koło zapasowe
Zestaw naprawczy czy koło zapasowe?
21 czerwca, 2017
Przegrzanie silnika - co robić
Przegrzanie silnika – objawy, skutki, postępowanie
11 lipca, 2017
Pokaż wszystkie

Właściwe ciśnienie w oponach – tabela

Właściwe ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach, to kwestia z jaką przyjdzie się zmierzyć każdemu użytkownikowi pojazdów mechanicznych. Wbrew pozorom wcale nie jest to taka oczywista i prosta sprawa. Jakie mogą być skutki niewłaściwego dopompowania naszych opon?

1. Odpowiednie ciśnienie w oponach – sprawdź tabelę
2. Jakie ciśnienie w oponie jest prawidłowe?
3. Jakie powinno być ciśnienie w oponach zimowych?
4. Jakie powinno być ciśnienie w oponach letnich?

Odpowiednie ciśnienie w oponach – sprawdź tabelę

Odpowiednie ciśnienie w oponach może istotnie wpłynąć na wiele kwestii związanych z eksploatacją samochodu. Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że niedopompowana opona wpływa negatywnie nie tylko na odczucia względem jazdy, ale także – a może przede wszystkim – na nasze bezpieczeństwo. Pomoc Drogowa podpowiada, jakie dbać o ciśnienie w kołach.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Jeżeli mamy do czynienia z oponą, która ma za niskie ciśnienie, to możemy się spodziewać dłuższej drogi hamowania samochodu, gorszej sterowalności, pogorszenia przyczepności opony do jezdni, pływania na zakrętach, czy znoszenia na boki. Z pewnością są to bardzo istotne czynniki i powinniśmy się liczyć z tym, że mogą być katastrofalne w skutkach.

Poza wymienionymi kwestiami, dla większości osób bardzo istotną rzeczą będzie również fakt, że jeżeli będziemy jeździli na niedopompowanych oponach, to znacznie skrócimy ich żywotność. Większa powierzchnia tarcia oznacza również większe spalanie, także jeżeli zależy nam na oszczędności, to powinniśmy stosować się do wskazówek producentów opon oraz dealerów samochodowych, którzy podają prawidłowe wartości ciśnienia w oponie.

Jakie ciśnienie w oponie jest prawidłowe?

Najbardziej standardową i powszechnie stosowaną przez kierowców wartością ciśnienia w oponie dla samochodu osobowego jest ta w granicach 2,2 bara. Należy jednak pamiętać, że nie jest to wartość optymalna. Przykładowo dla chyba jednego z najbardziej popularnych modeli samochodów Volkswagena Golfa o pojemności silnika 1.9 producent podaje wartości ciśnienia w oponach z dosyć dużą rozbieżnością między wartością minimalną a maxymalną.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

W związku z czym kierowca, który jeździ na oponach 195/65R15 powinien nabić oponę minimum do wartości 2 barów z przodu i 1,9 na tylnej osi, a maxymalnie te wartości mogłyby kolejno wynieść 2,2 i 2,6 bara. Wyraźnie widać zatem, że warto zapoznać się z wartościami sugerowanymi przez producenta a nie stosować się do utartych schematów.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach zimowych

Część kierowców może nie być świadoma tego, że obniżająca się temperatura na zewnątrz powoduje spadek ciśnienia w oponach i wcale nie są to znikome wartości. Jest to mniej więcej wartość na poziomie spadku ciśnienia o 0,1 bara przy każdych 10 stopniach Celsjusza mniej. Warto zatem zimą kontrolować ciśnienie w oponach zdecydowanie częściej niż latem, kiedy to mamy do czynienia z mniejszym wahaniem temperatur. W przypadku problemów zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wulkanizacji i wymiany opon.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Prawidłowe ciśnienie w oponach letnich

Latem kierowcy mają nieco mniej na głowie w kwestii kontrolowania ciśnienia w oponach. Wystarczy, że nabijemy opony przy wymianie, następnie raz w miesiącu skontrolujemy czy ciśnienie pozostało bez zmian. Pamiętajmy, że jeżeli poczujemy, że nasze auto zaczyna się dziwnie prowadzić, to warto kontrolę zacząć właśnie od opon. Jest to bez wątpienia najprostsza i najmniej czasochłonna diagnoza występujących nieprawidłowości.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl