Jak zachować się po stłuczce samochodowej?

holowanie katowice
Holowanie samochodu – jak robić to właściwie?
9 marca, 2018
Jak wezwać Pomoc Drogowa Katowice
Jak wezwać pomoc drogową?
24 kwietnia, 2018
Pokaż wszystkie

Jak zachować się po stłuczce samochodowej?

jak zachowac sie w przypadku kolizji

Stłuczka samochodowa prawdopodobnie nie jest niczym przyjemnym dla żadnego kierowcy. Jeśli jednak będziemy przygotowani na taką okoliczność możemy uniknąć dodatkowego stresu. O czym należy pamiętać i jak zachować się podczas kolizji?

1. Oświadczenie sprawcy kolizji
2. Apteczka samochodowa
3. Jakie dane powinny znajdować się na oświadczeniu o kolizji/wypadku

Oświadczenie sprawcy kolizji

Wsiadając za kierownicę samochodu musimy posiadać przy sobie prawo jazdy i dokumenty pojazdu wraz z aktualnym ubezpieczeniem, warto więc dodać do tego wydrukowane – najlepiej w dwóch egzemplarzach – oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Taki gotowy do wypełnienia dokument bez większego problemu można znaleźć w Internecie, a niektóre ubezpieczalnie przy zawieraniu polisy dodają takowy gotowy formularz. Osoby które noszą przy sobie kalendarz często mają na końcu już gotowe do wyrwania oświadczenia.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Apteczka samochodowa

Kolejną istotną kwestią jest apteczka. Warto sprawdzić czy na pewno wozimy ją ze sobą w aucie i czy są w niej wszystkie niezbędne rzeczy z ważnym terminem przydatności. Gdy dojdzie do niespodziewanego zdarzenia, najpierw musimy ustalić, czy jesteśmy uczestnikami stłuczki, czy też wypadku drogowego, ponieważ w każdym z tych przypadków obowiązują inne zasady zachowania się. Dopiero bo bezsprzecznym ustaleniu, że w zdarzeniu nie ma osób ciężko rannych możemy podjąć działania zabezpieczenia owego miejsca, aby uniknąć dodatkowego niebezpieczeństwa.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Jeśli pojazd jest na tyle sprawny, aby się poruszać i nikomu nic się nie stało niezbędne jest to, aby zjechać na pobocze drogi, nie tamować ruchu i uniknąć dodatkowych stłuczek bądź potrąceń. Kiedy stanęliśmy w miarę możliwości w bezpiecznym miejscu ustalmy czy nam, pasażerom ani ludziom z drugiego samochodu nic się nie stało. Jeśli to konieczne postarajmy się udzielić pierwszej pomocy i wezwać karetkę. Może się również okazać, że potrzebna będzie interwencja straży pożarnej w przypadku, gdy z któregoś pojazdu wycieka olej, czy też płyn. Niezbędna na miejsc może okazać się pomoc drogowa katowice, szczególnie, gdy pojazdem nie da się już ruszyć z miejsca.

Jakie dane powinny znajdować się na oświadczeniu o kolizji/wypadku

Następnie trzeba porozmawiać z kierowcą drugiego pojazdu i ustalić, kto ponosi winę za zaistniałą sytuacje i jak do niej doszło. Niezbędne będzie wypełnienie oświadczenia o zderzeniu samochodowym, lub jeśli go nie posiadamy spisanie danych kierowców. Większość kierowców posiada telefon komórkowy z aparatem, oprócz oświadczenia można dodatkowo wykonać kilka zdjęć uszkodzeń obu pojazdów, jeśli droga, na której zaistniało zdarzenie pozwala na to, aby zrobić zdjęcia od razu po stłuczce na pewno będą dodatkowym atutem przy ustalaniu winnego.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Na oświadczeniu muszą się znaleźć następujące informacje:
• Imię i Nazwisko osoby kierującej
• Adres, kod pocztowy, kraj
• Numer telefonu
• Dane właścicieli pojazdów uczestniczących w kolizji
• Numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe, numery polis
• Opis pojazdu: marka, typ (ewentualne przyczepy)
• Data, godzina i miejsce zdarzenia (np. parking, skrzyżowanie, zmiana pasa ruchu)
• Szkody pojazdu, przewożonych towarów (opis bądź zdjęcia miejsca wypadku oraz poniesionych szkód)
• Szkic zdarzenia, okoliczności
• Świadkowie zdarzenia
• Podpisy kierujących pojazdami

Może się jednak okazać, że nie potrafimy jednoznacznie wskazać winnego zaistniałej sytuacji lub dogadać się z drugim kierowcą. W takim przypadku musimy wezwać policję. Jest to rozwiązanie, które zajmuje zdecydowanie więcej czasu i nerwów, ale rozwieje wszelkie wątpliwości i będzie niepodważalnym dowodem dla ubezpieczyciela.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Niekiedy jest to dobre posunięcie, ponieważ nie raz okazuje się, że kierowcy nie zwrócili uwagi na jakiś drobny szczegół, który potrafi obrócić całą sytuację o 180 stopni i sprawca staje się poszkodowanym. Policjanci dokładnie znają przepisy ruchu drogowego i po oględzinach miejsca wypadku oraz uszkodzeń samochodów wskażą sprawcę. Warto pamiętać jednak o fakcie, że winowajca stłuczki otrzyma od policji mandat i punkty karne.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl