Pomoc drogowa dostępna 24h
Pomoc drogowa dostępna 24h
24 września, 2019
Wulkanizacja motocyklowa
Wulkanizacja motocyklowa
6 listopada, 2019
Pokaż wszystkie

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Czym charakteryzują się opony zimowe

Znacząca zmiana warunków atmosferycznych to dla wielu kierowców sygnał do zmiany opon. Chociaż w naszym kraju takie działania nie są podyktowane przepisami prawnymi, tak faktem jest, iż sezonowe ogumienie cieszy się dużą popularnością. Entuzjaści zimowych opon wskazują na szereg zalet, jakie niesie ze sobą ten typ ogumienia. Czy mają rację? W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

1. Czym charakteryzują się opony zimowe
2. Zalety i wady opon zimowych
3. Historia opon zimowych

 Czym charakteryzują się opony zimowe

Laik poruszający się w branży motoryzacyjnej z dużym prawdopodobieństwem może zadać sobie następujące pytanie – czym charakteryzują się opony zimowe? Odmienność tego rodzaju opon, w porównaniu do ogumienia letniego, jest znacząca. Niektóre różnice widoczne są nawet gołym okiem. Tym, co przyciąga uwagę jest bieżnik o zdecydowanie bardziej złożonej rzeźbie i sporej głębokości.

Zwróćmy uwagę na detale – zauważymy wówczas wiele wąskich szczelin, nacięć i rowków. To właśnie w nich zagnieżdża się śnieg. Dzięki tej charakterystycznej specyfice opony zyskujemy o wiele lepszą przyczepność do jezdni, o którą zdecydowanie trudniej w zimowych warunkach.

Mówiąc o tym, czym charakteryzuje się opona zimowa, nie sposób nie wspomnieć o składzie mieszanki, z której jest stworzona. Jej skład zawiera bowiem znacznie większy procent krzemionki, która nadając oponie elastyczność, umożliwia wykorzystywanie tego typu ogumienia w niskich temperaturach. Mówiąc w skrócie – to dzięki krzemionce opony zimowe nie kruszeją i nie twardnieją, zapewniając kierowcom znacznie lepszą przyczepność.

 Zalety i wady opon zimowych

Jakie są zalety i wady opon zimowych? Zwolennicy tego typu ogumienia jednogłośnie wskazują na zdecydowanie większą przyczepność w kontakcie z oblodzoną, zaśnieżoną, czy mokrą nawierzchnią oraz krótszy czas hamowania. Jak zostało to już wspomniane, jest to możliwe dzięki zastosowaniu większej ilości krzemionki w trakcie produkcji oraz z uwagi na specyficzny wzór bieżnika. Opony zimowe zaprojektowane są oczywiście tak, by zapewniać użytkownikowi komfort jazdy także i na suchym asfalcie.

Co natomiast przeszkadza kierowcom w zimowych oponach? Pierwszym argumentem, jaki wysuwany jest przeciwko temu ogumieniu jest zdecydowanie wyższa cena. Kolejny zarzut jaki pada, to większy hałas, jaki wytwarza opona zimowa. Jest to jednak efekt głębszego bieżnika, a jak już wiemy, taka specyfika ma swój cel – zapewnienie nam większego bezpieczeństwa.

Analiza zalet i wad opon zimowych przechyla szalę zwycięstwa w stronę zwolenników tego typu ogumienia. Także wśród kierowców to rozwiązanie cieszy się w naszym kraju sporym powodzeniem. Jest to słuszne podejście – na bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich oraz wszystkich innych kierowców na drodze nie warto oszczędzać. Jeśli zatem nie jesteś jedynie niedzielnym kierowcą, jeździsz dosyć często, w zmiennych warunkach i chcesz do minimum zredukować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze – zdecyduj się na opony zimowe.

Ich zmiany możesz dokonać na własną rękę, jednakże o wiele lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalnego zakładu, jakim jest na przykład wulkanizacja Katowice, która działa również poza terenem miasta i obsługuje: Siemianowice Śląskie, Bytom, Czeladź, Gliwice. Stawiając na doświadczonych i cieszących się zaufaniem klientów fachowców otrzymujesz gwarancję precyzyjnej i solidnej usługi, dającej Ci ergonomię jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

 Historia opon zimowych

Nie będzie chyba niczym zaskakującym, jeśli powiemy, że historii opon zimowych należy szukać w kraju, w którym zimy do najlżejszych nie należą. Korzenie tego rodzaju ogumienia odnajdujemy bowiem w Finlandii. To właśnie tam, w 1934 roku, powstał pierwszy model opony zimowej, skonstruowany przez firmę Nokian Tyres. Była to odpowiedź na potrzeby kierowców samochodów ciężarowych, którzy do tamtego momentu skazani byli na brak komfortu podczas jazdy, dodatkowo obarczonej dużym ryzykiem. Jak zatem widzimy, historia opon zimowych nie jest zatem aż tak odległa, jak mogłoby się wydawać, natomiast jej sukces jest bez wątpienia ogromny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl