Jak przygotować samochód na zimę? Radzi Pomoc Drogowa Katowice

Jak zmienić koło - pomoc drogowa katowice
Wymiana koła w samochodzie – jak zrobić to dobrze
9 listopada, 2017
Pomoc Drogowa Katowice Chorzów Bytom Czeladź
Samochód używany – komis czy giełda?
14 grudnia, 2017
Pokaż wszystkie

Jak przygotować samochód na zimę? Radzi Pomoc Drogowa Katowice

Jak przygotować samochód na zimę - pomoc drogowa katowice

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią liczne utrudnienia dla kierowców. Minusowe temperatury, śliska nawierzchnia, liczne opady i jazda po zmierzchu. To tylko niektóre problemy, z jakimi przyjdzie się borykać właścicielom samochodów. By uniknąć ryzykownych i stresujących sytuacji, już teraz zadbaj o to, by zimą podróżować komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy o niczym nie zapomniałeś, sprawdź, jak przygotować samochód na zimę.

1. Wymiana opon na zimowe
2. Test akumulatora
3. Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych
4. Wymiana wycieraczek
5. Oświetlenie
6. Karoseria

Wymiana opon na zimowe

Zmiana opon z letnich na zimowe to pierwsza rzecz, jaką powinniśmy zrobić, jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu i gwałtownym spadkiem temperatury. „Zimówki” zapewniają nam krótszą drogą hamowania, a także większą przyczepność na drogach pokrytych śniegiem lub błotem pośniegowym, co znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo. W tej kwestii pomocna jest wulkanizacja Katowice dostępna 24 godziny na dobę.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Warto również sprawdzić stan naszego ogumienia – ciśnienie w oponach, jak i grubość bieżnika, którego wartość nie powinna być niższa niż 4 mm. Jeśli mamy konieczność zakupu zimowych opon, unikajmy tych używanych, ponieważ mogą posiadać niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia i obniżyć nasz komfort jazdy, a w skrajnych wypadkach przyczynić się do kolizji czy uszkodzenia pojazdu. Przy sprawdzaniu stanu opon nie zapominajmy o kole zapasowym. Warto również sprawdzić stan narzędzi, niezbędnych do jego założenia.

Test akumulatora

Przed sezonem zimowym warto wybrać się do pobliskiego warsztatu i zlecić wykonanie testu akumulatora. Większość mechaników powinna zrobić to całkowicie bezpłatnie. Dzięki takiej kontroli dowiemy się, czy bateria pod obciążeniem jest wystarczająco sprawna i czy w czasie dużych mrozów obejdzie się bez „niespodzianek” . Przy zerowej temperaturze bowiem sprawność akumulatora może spaść nawet o 20%.

Nie ma przecież nic gorszego od sytuacji, w której nasze auto nie chce odpalić, a my musimy zastanawiać się, jak dostać się do pracy. Winę za to może ponosić również alternator. Jego stan możemy sprawdzić sami – wystarczy zmierzyć efektowność ładowania akumulatora przy włączonym silniku. Prawidłowa wartość mieści się w granicach 13,7 V – 14,5 V. W razie problemów z odpaleniem lub braku paliwa skontaktuj się z nami, ponieważ pomoc drogowa Katowice dostępna jest całą dobę.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

Wybierając się na wykonanie testu akumulatora, warto zlecić również mechanikowi sprawdzenie odporności płynu chłodniczego na niskie temperatury. Wartość temperatury krystalizacji płynu chłodniczego powinna wynosić -37 stopni Celsjusza. Jeśli jest wyższa możemy obniżyć ją poprzez dolanie koncentratu płynu chłodniczego. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ jego zamarznięcie może doprowadzić nawet do pęknięcia głowicy.

W okresie zimowym należy również pozbyć się letniego płynu do spryskiwaczy  i zastąpić go zimową wersją. Zamarznięcie tej cieczy może doprowadzić do uszkodzenia pompy spryskiwacza, jak i przewodów umożliwiających przepływ płynu do dysz spryskiwaczy. Tak błaha, jak nam się wydaje, sprawa, może przysporzyć nam tak naprawdę wielu kłopotów.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Wymiana wycieraczek w razie potrzeby

Jeśli zauważymy, że po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek szyba jest zamazana lub zamglona, to znak, że pióra się już zużyły i należy je jak najszybciej wymienić. Dobra widoczność jest podstawą bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu, dlatego też wycieraczki należy wymieniać przynajmniej raz w roku. Ważna jest również ich konserwacja odpowiednie czyszczenie i sposób używania – w żadnym wypadku nie wolno ich używać zamiast skrobaczki.

Oświetlenie

Ze względu na to, że w okresie zimowym szybciej zapada zmierzch i częściej pojawia się mgła i opady utrudniające widoczność, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Przez wyruszeniem w dłuższą podróż powinno się sprawdzić działanie wszystkich świateł,  a spalone żarówki niezwłocznie wymienić. Aby uniknąć oślepiania pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, należy również pamiętać o prawidłowym ustawieniu reflektorów.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Karoseria

Podczas zimy karoseria samochodu jest o wiele bardziej narażona na uszkodzenia. Sól drogowa, lód i błoto pośniegowe z pewnością jej nie służą. Zanim nadejdą więc siarczyste mrozy, a drogi zasypie śnieg, dobrze byłoby uzupełnić ubytki lakieru, usunąć oznaki korozji, a po dokładnym umyciu samochodu, zabezpieczyć lakier twardym woskiem. Dzięki niemu auto będzie bardziej odporne na zabrudzenia, a nam łatwiej będzie je usunąć.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl