Jak przewozić samochód na lawecie. Wskazówki i porady

Jak wezwać Pomoc Drogowa Katowice
Jak wezwać pomoc drogową?
24 kwietnia, 2018
Kiedy odwiedzić wulkanizatora
Kiedy warto odwiedzić wulkanizatora?
24 czerwca, 2018
Pokaż wszystkie

Jak przewozić samochód na lawecie. Wskazówki i porady

Jak przewozić auto na lawecie

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, by we własnym zakresie przetransportować samochód na lawecie lub nawet zakupić własną lawetę, dobrym pomysłem jest aby spotkać się z osobą doświadczoną, która przedstawi nam prawidłowy sposób zabezpieczania ładunku na pojeździe.

1. Jak zapiąć samochód na lawecie?
2. Wciąganie samochodu na lawetę – jak to zrobić?
3. Montaż pasów zabezpieczających
4. O czym pamiętać w trakcie mocowania samochodu na przyczepie lawety?
5. Bezpieczeństwo

Jak zapiąć samochód na lawecie?

Na pewno zauważałeś, że specjaliści czasami pracują w parach. Praca zespołowa znacznie usprawnia bezpieczeństwo i szybkość wykonania usługi. Dlatego chcąc zamocować samochód na lawecie – nie rób tego samemu. Skorzystaj z pomocy drugiej osoby, która pomoże Ci odpowiednio wjechać na przyczepę lawety, oraz zabezpieczyć przewożony samochód. Specjaliści działający jako pomoc drogowa katowice podpowiadają na co jeszcze zwrócić uwagę.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Chcąc wjechać na przyczepę lawety skorzystaj z pomocy osoby, która pomoże Ci odpowiednio wycentrować pojazd w czasie podjeżdżania. Nawet najmniejszy błąd może sprawić, że uszkodzimy zarówno nasz samochód jak i samą lawetę. Bardzo ważnym jest aby wjeżdżać w taki sposób aby maksymalnie dociążyć przód lawety. Najeżdżamy więc osią, nad którą znajduje się silnik samochodu (w większości przypadków będzie to oczywiście przód, ale można się zdziwić – najnowsze Twingo ma silnik z tyłu, niczym sportowy, włoski samochód). Zwiększony nacisk na przednią oś lawety zwiększy jej przyczepność, co przełoży się na nasze bezpieczeństwo.

Wciąganie samochodu na lawetę – jak to zrobić?

Zasadą jest, że masa rzeczywista lawety z załadowanym samochodem, która naciska na hak samochodu nie powinna przekraczać dziesięciu procent. Wypożyczając lawetę możemy poprosić o specjalistyczną wagę do przyczep. Możemy ją również kupić w odpowiednim sklepie z akcesoriami do lawet i przyczep. Jeżeli planujemy regularny przewóz samochodów na lawecie proponujemy skorzystanie z wagi i zaznaczenie, w którym miejscu powinny znajdować się koła pojazdu.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Montaż pasów zabezpieczających

Ostatnim etapem instalacji samochodu na lawecie jest zabezpieczenie go specjalnymi pasami. Pasy mocujące powinno założyć się na co najmniej trzy, a optymalnie – wszystkie koła. Należy zapamiętać, że klamry pasów zabezpieczających musza zostać zamknięte. Jeżeli zostawimy niezapiętą klamrę, może się ona poluzować i spowodować, że nasz samochód spadnie z lawety w czasie jazdy. Może to spowodować bardzo niebezpieczny wypadek. Dobrą praktyką jest sprawdzenie zabezpieczenia klamr przez dwie osoby.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

O czym pamiętać w trakcie mocowania samochodu na przyczepie lawety?

Najważniejszym, w kwestii bezpieczeństwa, jest upewnienie się, że nasz ładunek został odpowiednio zabezpieczony przez pasy bezpieczeństwa, a klamry pasów zostały zablokowane, co uniemożliwi poluzowanie się pasów w czasie jazdy.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Dodatkowo, oprócz zdrowego rozsądku, sprawy bezpieczeństwa reguluje ustawodawca. Minimalnym warunkiem, do którego zawsze należy się dostosować planując przewóz pojazdów na lawecie jest to, że rzeczywista masa ciągniętej przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej macy pojazdu ciągnącego. Innymi słowy – nie powinniśmy przewozić na lawecie dużego samochodu, ciągnąc lawetę Fiatem Pandą.

Bezpieczeństwo

Jeżeli dbamy o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi, oraz niechętnie płacimy mandaty musimy pamiętać o tym by utrzymywać w wysokiej kondycji stan ogumienia przyczepy, jak i sprawność oświetlenia i hamulca najazdowego. Policja w czasie kontroli sprawdza również stan pasów mocujących – upewnij się więc, że nie są one przetarte, mają homologację i naciągają się w sposób odpowiedni.

NACIŚNIJ, BY ZADZWONIĆ TEL. 508 738 707

Ciągnąć przyczepę obowiązują nas inne zasady związane z ograniczeniami prędkości na drogach publicznych. W przypadku wszystkich dróg jednojezdniowych poza terenem zabudowanym wynosi ono 70 kilometrów na godzinę, zaś na pozostałych drogach o wyższych limitach – drogach dwujezdniowych, drogach ekspresowych i autostradach, wynosi ona 80 kilometrów na godzinę.

Ostatnią rzeczą, o której musimy wiedzieć, że jeżeli całkowita masa zestawu (pojazd ciągnący, przyczepa i ładunek) nie przekracza 3,5 tony wystarczy nam prawo jazdy kategorii B, jeżeli masa przekracza tą wartość – potrzebne jest prawo jazdy B+E. Zobacz inne artykuły naszych specjalistów, którzy w swojej ofercie mają również takie usługi jak wulkanizacja katowice czy mobilna wymiana opon.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Pomoc Drogowa Katowice
Jana III Sobieskiego 27
Katowice, Polska 40-082

+48 508738707 kontakt@e-laweta.com.pl